Zalety centrali sterującej urządzeniami ppoż. w praktyce instalatora

Dobrze byłoby, żeby projektant instalacji przeciwpożarowej miał świadomość, że dobór odpowiedniego rozwiązania już na etapie projektu to również korzyści na późniejszych etapach inwestycji.

W idealnym świecie cały proces realizacji inwestycji – projekt, konfiguracja, koordynacja międzybranżowa, odbiory – przebiega perfekcyjnie, bez najdrobniejszych problemów. Świat nie jest idealny i dlatego dobrze byłoby, żeby projektant instalacji przeciwpożarowej miał świadomość, że dobór odpowiedniego rozwiązania już na etapie projektu to również korzyści na późniejszych etapach inwestycji. I po prostu święty spokój.

Swoboda

Każdy producent – i mowa tutaj nie tylko o obszarze instalacji przeciwpożarowych – dąży do tego, aby jego urządzenia wykazywały się ponadstandardowymi danymi katalogowymi. Producent kontroli dostępu z chęcią podkreśli, że jego system jako jedyny na rynku obsłuży wszystkie możliwe standardy kart, producent rejestratorów CCTV będzie chwalił się obsługą kilkudziesięciu interfejsów wizyjnych, natomiast producent systemu zarządzania budynkiem będzie promował szeroki wachlarz interfejsów integracyjnych.

Są jednak właściwości, których nie da się zmierzyć i ująć tabelą katalogową. Elastyczność obsługi, duża swoboda we wprowadzaniu zmian na każdym etapie prac, gotowe funkcje upraszczające implementacje wymaganej automatyki – te aspekty doceniają przede wszystkim osoby konfigurujące dany system. Czyli osoby, od których w dużej mierze zależy, czy dana inwestycja zostanie oddana w planowanym terminie oraz czy będzie skutecznie serwisowana przez wiele lat funkcjonowania obiektu.

Instalacja Centrali FPM+ oraz modułów LSK

Uniwersalność

Opisywaliśmy już na naszej platformie (link do artykułu), dlaczego łączenie funkcji detekcyjnych ze sterującymi bezpośrednio przez centralę sygnalizacji pożarowej (CSP) nie zawsze jest najtrafniejszym rozwiązaniem. Nieco rozwiniemy ten temat, skupiając się na aspektach, które bezpośrednio zahaczają o etap konfiguracji urządzeń. Co oferuje dedykowana centrala sterująca, a niekoniecznie jest w stanie zagwarantować centrala sygnalizacji pożarowej?

Pierwszy atut to możliwość opracowania praktycznie całej konfiguracji „w trybie offline” – tj. jeszcze bez fizycznego dostępu do urządzeń składających się na infrastrukturę sprzętową centrali sterującej. Budowanie konfiguracji na każdym etapie wdrożenia – zaczynając od definicji modułów i pojedynczych sygnałów, a kończąc na strefach i definicjach wynikających ze scenariusza pożarowego – może odbyć się bez konieczności podłączania się do modułów centrali sterującej. 

Oczywiście dopuszczalna jest przy tym fragmentaryczność pracy nad konfiguracją – instalator może w każdej chwili dodać brakujące wcześniej wejścia, wyjścia czy strefy. Korzyść jest oczywista: brak „blokerów” związanych z koniecznością odczytu czy nawiązania komunikacji z urządzeniami na magistrali (numery seryjne, adresy, kolejność modułów na magistrali itp.) powoduje, że instalator może przyjechać na obiekt od razu z gotową konfiguracją.

Komplementarność

Drugi atut – kontynuując tok przebiegu wdrożenia – związany jest właśnie z pracą na obiekcie, na ogół jeszcze na etapie budowy. A na budowie, oddalonej o dobre kilkaset kilometrów, okazuje się, że wbrew zapewnieniom inwestora nie wszystkie centrale są jeszcze zasilone, a świeżo ułożona magistrala łącząca moduły lokalne z główną centralą sterującą została właśnie przypadkowo uszkodzona przez ekipę z innej branży realizującej prace na budowie. Mimo wszystko prace konfiguracyjne w zakresie centrali sterującej mogą się odbyć – instalator może wysłać konfigurację bezpośrednio do wybranych modułów (bez udziału magistrali i centrali głównej), zweryfikować stany wejść i wyjść, a nawet ręcznie wysterować lokalnie podłączone urządzenia, aby przeprowadzić pierwsze próby uruchomieniowe. 

Instalator konfigurujący centralę pożarową na sąsiedniej budowie nie może tak postąpić w obliczu analogicznych problemów – nie zrealizuje żadnych prac na standardowym module wejściowo-wyjściowym bez połączenia pętlowego z centralą sygnalizacji pożarowej. A każdy dzień na budowie jest na wagę złota, szczególnie gdy można już wykonywać testy klap przeciwpożarowych, dźwiękowego systemu ostrzegawczego czy instalacji gaszenia.

Cierpliwość

Idziemy dalej: mamy już opracowaną konfigurację z matrycą sterowań, wykonaliśmy testy urządzeń poprzez ręczne sterowania, czas więc na próby automatyki sterowania. Jednak na obiekcie nadal jest problem z pętlami detekcyjnymi centrali sygnalizacji pożarowej – nie zrealizujemy symulacji, w wyniku której zadymienie czujek centrali sygnalizacji pożarowej wygeneruje w sposób automatyczny alarm w odpowiedniej strefie pożarowej. Czy to problem? Nie, bo mamy trzeci atut – opcje uruchomienia sterowań dla konkretnej strefy pożarowej poprzez centralę sterującą. 

Owszem, nie zrealizujemy pełnego scenariusza z uwzględnieniem detekcji, ale uruchomimy już wszystkie urządzenia w przewidzianej sekwencji sterowań. Można sprawdzić zależności czasowe (na przykład opóźnienia zdefiniowane dla klap i wentylatorów strumieniowych), można realizować próby z ciepłym dymem, można weryfikować pracę wszystkich sterowanych urządzeń w trakcie resetu pożarowego – generalnie mieć pewność, że jeżeli CSP będzie już gotowa do przekazywania sygnałów o alarmach w strefach, to po stronie sterowań pożarowych wszystko będzie bezbłędnie działało. 

Rzecz jasna może w międzyczasie okazać się, że należy wprowadzić modyfikacje w zaimplementowanej matrycy sterowań – czy to na podstawie zmian projektowych, czy wniosków po pierwszych próbach na obiekcie. Raz modyfikacja jest punktowa, innym razem należy zmienić ustawienie dla setek sterowań. Centrala sterująca jako dedykowane urządzenie umożliwia import tabeli sterowań w formacie Excel, dzięki czemu nie ma problemów z ekspresową edycją logiki sterowań nawet dla dużej liczby sygnałów.

Elastyczność

Budowlany kurz opadł, systemy bezpieczeństwa zostały odebrane przez służby techniczne i inwestora, ale to nie oznacza, że instalator kończy swoje zadanie – projektowane są już rozbudowy związane z przyszłymi najemcami obiektu. Na tym etapie na pewno przydatna jest opcja zarządzania konfiguracją z poziomu głównej centrali – w przypadku konieczności wprowadzenia zmian (nowe wejścia, wyjścia, strefy itd.) wszelkie prace konfiguracyjne i diagnostyczne można wykonać bez dostępu do modułów lokalnych, gdyż istnieje opcja wysyłania programu sterującego po magistrali systemowej. 

Na czwarty atut składa się również fakt rozdzielenia systemu detekcyjnego od sterująco-kontrolnego. Dzięki temu minimalizuje się czynnik ryzyka związany z całkowitym wyłączeniem systemów ochrony przeciwpożarowej, na przykład w czasie przeprowadzania cyklicznych przeglądów – nawet przy wyłączonej detekcji (CSP) istnieje opcja ręcznego uruchomienia scenariusza pożarowego dla konkretnej zagrożonej strefy. Tu czas i nerwy oszczędza nie tylko instalator, ale każdy zaangażowany w zadania związane z rozbudowami i serwisami na funkcjonującym obiekcie (zarządca nieruchomości, obsługa techniczna itd.).

Jednocześnie bardzo pomocna przy rozbudowach i dalszych serwisach jest wizualizacja – dedykowana centrala sterująca, w przeciwieństwie do wielu CSP, udostępnia po protokole komunikacyjnym szeroki wachlarz funkcjonalności, włącznie ze sterowaniami ręcznymi (zarówno pojedyncze urządzenia, jak i strefy) czy monitorowaniem wartości analogowych. 

Samodzielność

W artykule wskazaliśmy kilka głównych zalet dla instalatora, wynikających z zastosowania zaawansowanej centrali sterującej urządzeniami przeciwpożarowymi. Życzymy wszystkim instalatorom, aby każde wdrożenie można było podsumować słowem, jakie tworzą pierwsze litery zastosowanych śródtytułów.

[Swoboda + Uniwersalność + Komplementarność + Cierpliwość + Elastyczność + Samodzielność = SUKCES]

Sprawdź inne artykuły

Nie ma dostępnych nowszych wpisów

Wróć do listy artykułów

Nie ma dostępnych poprzednich wpisów

Wróć do listy artykułów

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
DSO odczarowany
Data publikacji:
7/5/2024
Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze

DSO odczarowany

Znane porzekadło twierdzi, że „pożar nastąpi zawsze… to tylko kwestia czasu”, Tej zasadzie przyświeca obowiązek wyposażania budynków publicznych w rozwiązania przeciwpożarowe.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Systemy kontroli dostępu a ewakuacja. Zabezpieczenie osób i mienia a bezpieczeństwo osób (Cz. 1)
Data publikacji:
9/5/2024
Drogi ewakuacyjne

Systemy kontroli dostępu a ewakuacja. Zabezpieczenie osób i mienia a bezpieczeństwo osób (Cz. 1)

Jeżeli porównujemy trudność projektowania różnych systemów należących do grupy elektronicznych zabezpieczeń technicznych (ESZ), to projektowanie systemów kontroli dostępu (SKD) należy do jednych z najbardziej wymagających, czyli najtrudniejszych.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FireWEBINAR - 14-03-2024
Data publikacji:
15/4/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

FireWEBINAR - 14-03-2024

14 marca 2024 odbył się drugi już FireWEBINAR z cyklu:"Wentylacja grawitacyjna na przykładzie centrali FPM+". Prezentujemy nagranie webinaru i materiały konferencyjne.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Dworce i lotniska. Wizualizacja systemów bezpieczeństwa w Systemie Integrującym Urządzenia Przeciwpożarowe (SIUP)
Data publikacji:
11/3/2024
Zarządzanie budynkiem

Dworce i lotniska. Wizualizacja systemów bezpieczeństwa w Systemie Integrującym Urządzenia Przeciwpożarowe (SIUP)

Rośnie liczba pasażerów, rośnie więc odpowiedzialność osób i zespołów dbających o bezpieczeństwo Gdy dochodzi do zdarzenia alarmowego na tego typu obiekcie, może okazać się, że opóźniony pociąg lub samolot to najmniejszy problem.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Dlaczego ważne jest rozdzielenie funkcji detekcyjnej od sterującej przy ochronie przeciwpożarowej?
Data publikacji:
6/5/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Dlaczego ważne jest rozdzielenie funkcji detekcyjnej od sterującej przy ochronie przeciwpożarowej?

Przy wyłączeniach serwisowych urządzenia łączącego jednocześnie funkcję detekcyjną i sterującą instalacją przeciwpożarową, obiekt zostaje właściwie bez ochrony. Zobacz jakie jeszcze argumenty przemawiają za rozdzieleniem tych ważnych funkcji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FireWEBINAR - 14-11-2023 - Klapy przeciwpożarowe
Data publikacji:
11/4/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

FireWEBINAR - 14-11-2023 - Klapy przeciwpożarowe

14 listopada 2023 odbył się pierwszy FireWEBINAR z cyklu: "Teoria i praktyka projektowania automatyki pożarowej" zatytuowany "Klapy przeciwpożarowe". Prezentujemy nagranie webinaru i materiały konferencyjne.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Hałas – głośny zabójca DSO
Data publikacji:
7/5/2024
Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze

Hałas – głośny zabójca DSO

Poziom hałasu w budynku w czasie alarmu pożarowego może zakłócać komunikaty DSO. Jak tego uniknąć? Jakie źródła zakłóceń można wyeliminować i skorygować już na etapie projektowania? Autor: Ambient System
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Zalety centrali sterującej urządzeniami ppoż. w praktyce instalatora
Data publikacji:
23/4/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Zalety centrali sterującej urządzeniami ppoż. w praktyce instalatora

Dobrze byłoby, żeby projektant instalacji przeciwpożarowej miał świadomość, że dobór odpowiedniego rozwiązania już na etapie projektu to również korzyści na późniejszych etapach inwestycji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Innowacyjne zastosowania Centrali Sterującej Urządzeniami Przeciwpożarowymi
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Innowacyjne zastosowania Centrali Sterującej Urządzeniami Przeciwpożarowymi

Poznaj możliwości cywilnego zastosowania Centrali FPM+. Omawiamy je na konkretnych przykładach. Zobacz, jak bezpiecznie sterować i monitorować systemami w Twoim projekcie nie tylko w razie alarmu, ale również na co dzień.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Karta uzgodnienia projektu (do pobrania) – dla rzeczoznawców
Data publikacji:
11/4/2024
Strefa Rzeczoznawcy

Karta uzgodnienia projektu (do pobrania) – dla rzeczoznawców

Przeczytaj i pobierz treści nowych rozporządzeń dotyczących m.in. uzgadniania projektu zagospodarowania pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru
Data publikacji:
11/4/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru

Vademecum wydane pod patronatem miesięcznika elektro.info. Julian Wiatr i Marcin Orzechowski przybliżają tematykę zasilania ppoż., a w tym parametry jakościowe oraz charakterystyki urządzeń ppoż. i łączących je kabli i przewodów.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
e.CFO - nowy moduł w rodzinie Centrali FPM+
Data publikacji:
23/4/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

e.CFO - nowy moduł w rodzinie Centrali FPM+

Prezentujemy nowość - konwerter światłowodowy magistrali łączącej moduły pętlowe centrali FPM+, dzięki któremu instalacje przeciwpożarowe oparte na FPM+ mogą działać na łączach światłowodowych. Poznaj zalety takiego rozwiązania.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Tabela sterowań
Data publikacji:
11/3/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Tabela sterowań

Tabela sterowań jest kluczowym elementem w procesie implementacji scenariusza pożarowego z wykorzystaniem centrali sterującej urządzeniami przeciwpożarowymi. Zobacz jak wygląda w praktyce, jakie elementy zawiera i czym różni się od matrycy sterowań.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Czy automatyk pożarowy programuje, czy konfiguruje centralę sterującą?
Data publikacji:
11/3/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Czy automatyk pożarowy programuje, czy konfiguruje centralę sterującą?

Jednym z zadań automatyka pożarowego jest właściwe zaimplementowanie tabeli sterowań czy też algorytmu sterowania wynikającego ze scenariusza pożarowego do pamięci sterowników CSUP. Czy automatyk zatem programuje centralę czy ją konfiguruje?
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Rola serwisu instalacji przeciwpożarowych w utrzymywaniu bezpieczeństwa budynku
Data publikacji:
11/3/2024
Zarządzanie budynkiem

Rola serwisu instalacji przeciwpożarowych w utrzymywaniu bezpieczeństwa budynku

Czy zarządca budynku jest zobowiązany do serwisowania wszystkich systemów bezpieczeństwa w budynku? Odpowiedź na to pytanie prezentujemy na przykładzie biurowca, w którym zaniedbania serwisu instalacji ppoż. doprowadziły do odejścia najemców.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Czym zajmuje się automatyk pożarowy?
Data publikacji:
11/3/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Czym zajmuje się automatyk pożarowy?

Platforma FireMATRIX powstała z myślą o gromadzeniu wiedzy przydatnej w zawodzie “automatyk pożarowy”. Nie jest to jednak pojęcie szeroko używane w branży, dlatego w tym artykule skupiamy się na wyjaśnieniu jaki jest jego zakres obowiązków.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Kontrola klap z siłownikiem cyfrowym
Data publikacji:
11/3/2024
Rozmowy praktyków

Kontrola klap z siłownikiem cyfrowym

Regularne sprawdzanie szczelności klapy przeciwpożarowej jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynkach i obiektach. W tej rozmowie pokazujemy jak dbać o sprawność klap w prosty i niezawodny sposób.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Automatyka pożarowa w obiektach infrastruktury krytycznej
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Automatyka pożarowa w obiektach infrastruktury krytycznej

Ochrona budynków wchodzących w skład infrastruktury krytycznej ma na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa jego użytkownikom, ale ma również konsekwencje dotyczące bezpieczeństwa państwa. Ochrona pożarowa musi być również na najwyższym poziomie.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Dokumentacja obiektu w systemie integrującym
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Dokumentacja obiektu w systemie integrującym

Jak zapanować nad kilkunastoma tysiącami sygnałów, modyfikacjami projektów na etapie inwestycji, czy podziałem danych przez każdą branżę teletechniczną, a jednocześnie mieć pewność, że system integrujący zostanie zaimplementowany bez pomyłek?
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Wdrażanie i rozwój BIM na rynku polskim i europejskim
Data publikacji:
11/3/2024
Rozmowy praktyków

Wdrażanie i rozwój BIM na rynku polskim i europejskim

Hasło BIM wpisało się już na stałe w przyszłość projektowania instalacji ppoż. Wspólnie z Rafałem Majem (PROCAD S.A., Archispace) podpowiadamy zarówno producentom, jak i projektantom, jak się do tego najlepiej przygotować.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Sterowanie a zasilanie urządzeń przeciwpożarowych - wymagania formalne
Data publikacji:
11/3/2024
Prawo w automatyce pożarowej

Sterowanie a zasilanie urządzeń przeciwpożarowych - wymagania formalne

Na rynku dostępne są urządzenia realizujące funkcję zasilania, sterowania lub jednocześnie: zasilania i sterowania instalacją przeciwpożarową. Jakie są wymagania formalne dla urządzeń zasilających i sterujących?
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa odcinająca klapa wentylacji pożarowej?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa odcinająca klapa wentylacji pożarowej?

Klapy odcinające wentylacji pożarowej zwane są potocznie klapami przeciwpożarowymi lub klapami oddymiającymi. Wyróżnia je to, że w stanie oczekiwania (spoczynku), czyli w stanie normalnego eksploatowania obiektu pozostają w pozycji zamkniętej.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Certyfikacja urządzeń przeciwpożarowych
Data publikacji:
11/3/2024
Prawo w automatyce pożarowej

Certyfikacja urządzeń przeciwpożarowych

Poznaj wszystkie kroki prawne, jakie musi przejść urządzenie przeciwpożarowe wprowadzane na nasz rynek. Informacje przydatne dla wszystkich, którzy chcą mieć pewność, że ich projekty opierają się na wymaganiach zgodnych z obowiązującym prawem.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FireMATRIX i www.haleprzemyslowe.plus nawiązują współpracę!
Data publikacji:
23/4/2024
Zarządzanie budynkiem

FireMATRIX i www.haleprzemyslowe.plus nawiązują współpracę!

Platforma FireMATRIX skupiająca się na bezpieczeństwie przeciwpożarowym, a także serwis internetowy www.haleprzemyslowe.plus poświęcony zagadnieniom związanym z branżą hal przemysłowych, postanowiły połączyć siły
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Czym różni się matryca sterowań od tabeli sterowań?
Data publikacji:
11/3/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Czym różni się matryca sterowań od tabeli sterowań?

Tabela czy matryca sterowań? Zintegrowana czy powrotna? W tym artykule raz na zawsze wyjaśniamy różnice pomiędzy podstawowymi narzędziami pracy automatyków pożarowych. Zacznijmy mówić jednym głosem.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Współpraca rzeczoznawców i automatyków w zakresie ochrony ppoż. obiektów budowlanych
Data publikacji:
11/3/2024
Rozmowy praktyków

Współpraca rzeczoznawców i automatyków w zakresie ochrony ppoż. obiektów budowlanych

Naszym gościem jest Mariusz Sobecki – rzeczoznawca ds. zabezpieczeń ppoż. z zawodu i automatyk pożarowy z pasji. Razem przyglądamy się temu, w których momentach procesu implementacji scenariusza pożarowego współpraca jest najważniejsza.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Okablowanie w instalacjach automatyki pożarowej
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Okablowanie w instalacjach automatyki pożarowej

W zależności od funkcji, jaką ma pełnić obwód w układzie sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi, należy dobrać odpowiedni kabel ze względu na jego właściwości ognioodporne.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FPM+ czy PLC? - oto jest pytanie. Najprostszy sposób na automatyzację instalacji przeciwpożarowej
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

FPM+ czy PLC? - oto jest pytanie. Najprostszy sposób na automatyzację instalacji przeciwpożarowej

Sterowanie instalacją przeciwpożarową można zrealizować w różnych wariantach. Porównujemy tu dwa rozwiązania: centralę sterującą urządzeniami przeciwpożarowymi FPM+ ze sterownikami PLC.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Najnowsze problemy i zagrożenia procesu sterowania urządzeniami biorącymi udział w scenariuszu pożarowym
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Najnowsze problemy i zagrożenia procesu sterowania urządzeniami biorącymi udział w scenariuszu pożarowym

To jeden z najbogatszych tekstów, które mamy dla Was. Porusza bardzo ważne kwestie dotyczące całego procesu implementacji scenariusza pożarowego. To esencja naszej wiedzy i doświadczenia, jako automatyków pożarowych.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Sterowanie systemami wentylacji pożarowej. Jedno i dwustadiowość scenariuszy pożarowych
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Sterowanie systemami wentylacji pożarowej. Jedno i dwustadiowość scenariuszy pożarowych

Sterowanie urządzeniami wentylacji pożarowej w scenariuszu pożarowym można realizować jedno lub dwustadiowo. Wybór wariantu zależy od tego, czy wymagana będzie opcja sterowania ręcznego. Poznaj wady i zalety obu opcji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Przykładowe błędy w realizacji sterowania w obiekcie tunelowym
Data publikacji:
11/3/2024
Case study

Przykładowe błędy w realizacji sterowania w obiekcie tunelowym

Do czego może doprowadzić powierzenie centrali wykrywania pożaru roli centrali sterująco-monitorującej? Przekonaliśmy się o tym kilka lat temu w jednym z obiektów tunelowych. To była bardzo bolesna lekcja dla projektantów i inwestorów.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Testowanie odcinających klap przeciwpożarowych wentylacji bytowej
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Testowanie odcinających klap przeciwpożarowych wentylacji bytowej

Wspominaliśmy już w jednym z poprzednich tekstów o roli, jaką pełnią przeciwpożarowe klapy odcinające. W tym artykule tłumaczymy, jak sprawdzać i dbać o ich sprawność, aby zawsze działały niezawodnie.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy klapa dymowa?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy klapa dymowa?

Klapy dymowe to ostatnie ogniwo łańcucha oddymiania grawitacyjnego. Montuje się je na w najwyżej położonej części zasobnika dymu. Pomagają w razie pożaru, a na co dzień? Na co dzień pomagają zapewnić komfort termiczny.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi (CSUP) - na przykładzie centrali FPM+
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi (CSUP) - na przykładzie centrali FPM+

CSUP to urządzenie, które realizuje scenariusz pożarowy. Centralę FPM+ rozszerzono dodatkowo o wiele innych funkcji zwiększających bezpieczeństwo, tj. sterowania odwrotne, testowanie i bieżące monitorowanie urządzeń, również w czasie eksploatacji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Jak obliczyć minimalną pojemność akumulatorów dla zasilania rezerwowego centrali sterującej?
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Jak obliczyć minimalną pojemność akumulatorów dla zasilania rezerwowego centrali sterującej?

Bezpieczeństwo instalacji przeciwpożarowej zależy przede wszystkim od dostępności zasilającego ją prądu. Kluczowym zadaniem projektanta jest właściwy dobór akumulatorów dla zasilania rezerwowego. Pomagamy wybrać optymalne rozwiązanie.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Bezpieczeństwo pożarowe tuneli drogowych
Data publikacji:
11/3/2024
Rozmowy praktyków

Bezpieczeństwo pożarowe tuneli drogowych

Niewiele osób wie, że termin SIUP powstał podczas projektowania instalacji przeciwpożarowej tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. W „Rozmowie praktyków” sięgamy wspólnie z Lucjanem Myrdą do korzeni Systemów Integrujących Urządzenia Przeciwpożarowe.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy kurtyna dymowa?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy kurtyna dymowa?

Kurtyny dymowe to jeden z najważniejszych elementów grawitacyjnego systemu oddymiania budynków. Pomagają kontrolować rozprzestrzenianie się dymu tak, aby kierował się do klap i okien oddymiających. Poznaj rodzaje kurtyn i sposoby ich montażu.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa klapa odcinająca wentylacji bytowej?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa klapa odcinająca wentylacji bytowej?

Przeciwpożarowe klapy odcinające to podstawowy element wentylacji bytowej. W razie pożaru zamykają się tworząc przegrodę pomiędzy wybranymi strefami. Wyjaśniamy sposób działania klap i podpowiadamy jak bezpiecznie nimi sterować.
Czytaj całość