Rola serwisu instalacji przeciwpożarowych w utrzymywaniu bezpieczeństwa budynku

Czy zarządca budynku jest zobowiązany do serwisowania wszystkich systemów bezpieczeństwa w budynku? Odpowiedź na to pytanie prezentujemy na przykładzie biurowca, w którym zaniedbania serwisu instalacji ppoż. doprowadziły do odejścia najemców.

Jakie systemy dbają o bezpieczeństwo w budynkach?

Nowoczesne budynki naszpikowane są elektronicznymi systemami bezpieczeństwa. Pozwalają one w dużym stopniu zabezpieczyć obiekt przed różnymi niepożądanymi czynnikami, takimi jak zagrożenie pożarowe, włamanie, napad, czy nieuprawniona próba wejścia do strefy zastrzeżonej. Systemami zabezpieczeń najczęściej występującymi w budynkach są m.in.:

- system telewizji dozorowej,

- system sygnalizacji pożarowej,

- system sygnalizacji włamania i napadu,

- system kontroli dostępu,

- system zarządzania budynkiem.

Ten ostatni integruje i wizualizuje wszystkie systemy i w czytelny sposób przedstawia na ekranie komputera miejsce wystąpienia alarmu oraz czynności, jakie w danym przypadku powinien wykonać operator czuwający nad bezpieczeństwem obiektu. Wszystkie wymienione powyżej systemy wymagają konserwacji i serwisowania dla niezakłóconego funkcjonowania obiektu i zapewniania bezpieczeństwa przebywającym w nich ludziom.

Przepisy prawne regulujące konserwację i serwis instalacji przeciwpożarowych

Art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147 poz. 1229) oraz § 4 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80 poz. 563), zobowiązują właściciela, zarządcę lub użytkownika budynku do utrzymywania urządzeń przeciwpożarowych w stanie gwarantującym ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie, w stanie pełnej sprawności technicznej i funkcjonalnej. Ustawodawca nakłada zatem obowiązek konserwacji i serwisu systemów przeciwpożarowych, które muszą być sprawne, aby zadziałać w sytuacji zagrożenia. Oprócz dopełnienia obowiązku prawnego, serwisowanie systemów bezpieczeństwa daje zarządcy lub właścicielowi budynku pewność, że systemy te są sprawne i funkcjonują zgodnie z ich przeznaczeniem.

Czego wymagać od firmy serwisującej i jak przebiegają przeglądy?

Firmy dokonujące serwisów i przeglądów powinny posiadać odpowiednie certyfikaty, które dopuszczają je do wykonywania określonych prac, jak również wiedzę, kompetencje i doświadczenie. Przyjmowanie zgłoszeń oraz utrzymywanie w gotowości personelu, który wykonuje czynności serwisujące, to podstawowe wymogi. Firmy serwisujące powinny zapewnić nie tylko obsługę telefonów alarmowych 24 godziny na dobę, ale również zagwarantować, że czynności serwisowe zostaną podjęte w ciągu 4 do 8 godzin od zgłoszenia, a usterka usunięta w ciągu następnych 24 godzin. Ponadto na czas naprawy firma serwisująca powinna udostępnić części zamienne do urządzeń, aby budynek mógł funkcjonować w sposób niezakłócony.

Przeglądy służą sprawdzeniu poprawności działania elementów centralnych, szaf sterowniczych, elementów peryferyjnych, a wśród nich: adapterów, sterowników i elementów wykonawczych. W zakres przeglądu konserwacyjnego wchodzą również, między innymi: czynności sprawdzające bieżące ustawienia serwerów i central, status integrowanych systemów, pomiar napięcia głównego i rezerwowego oraz testy obciążeń zasilaczy. Po każdym serwisie systemów bezpieczeństwa powinien być sporządzony protokół przeprowadzonej konserwacji, który jest obrazem faktycznego stanu obiektu i podstawą do podejmowania ewentualnych czynności naprawczych.

Czy warto inwestować w umowę konserwacyjną - case study?

Pomimo konieczności regularnego serwisowania systemów zabezpieczeń, zarządcy coraz częściej podejmują decyzję o rezygnacji z umów konserwacyjnych z nadzieją na uzyskanie oszczędności. Czy taka decyzja jest słuszna i uzasadniona ekonomicznie?  Prześledźmy poniższy przykład:

W biurowcu klasy A, który miał w pełni wynajętą powierzchnię biurową i parkingową, zarządca zdecydował się na wypowiedzenie umów firmom pełniącym serwis i okresowe przeglądy systemów bezpieczeństwa. Opiekę nad tymi systemami przekazana została lokalnym konserwatorom, którzy dotychczas zajmowali się instalacjami wodno-kanalizacyjnymi oraz drobnymi pracami ślusarskimi w budynku. Dodatkowo zmieniona została w tym samym czasie firma ochroniarska.

Nowi konserwatorzy nie posiadali niezbędnej wiedzy z zakresu zabezpieczeń elektronicznych i nie ukończyli wcześniej specjalistycznych kursów z zakresu obsługi, serwisowania oraz administrowania systemami bezpieczeństwa. Nowa firma pełniąca obowiązki ochrony, została przeszkolona z obsługi systemów zabezpieczeń przez konserwatorów. Szkolenie polegało na poinformowaniu, w jaki sposób reagować na sygnały wygenerowane przez system sygnalizacji pożarowej oraz w jaki sposób interpretować komunikaty pojawiające się w systemie integrującym. Szkolenie nie obejmowało jednak rozróżnienia sygnału pożarowego od awarii, jak również rozróżnienia alarmu I od alarmu II stopnia. Obsługa została sprowadzona do resetowania centrali.  

Nowi konserwatorzy otrzymali dostęp do systemów bezpieczeństwa, jednak nie potrafili z nich w pełni korzystać. Czynności, takie jak: zmiana czasu w rejestratorze z zimowego na letni, czy odtworzenie zapisów z kamer nie były sprawnie wykonywane. Jednak prawdziwe trudności pojawiły się w momencie dokonywania znaczących zmian w obiekcie. Zmiana najemcy powierzchni, czy adaptacja nowych pomieszczeń, nie były każdorazowo uwzględniane w systemie automatycznej ochrony pożarowej, a nowy rozkład pomieszczeń nie został zaktualizowany w systemie zarządzania bezpieczeństwem. Próby odczytania i weryfikacji zdarzeń przez operatora ograniczały się do wyciszenia alarmu i pozostawieniem pełnego stosu nieopracowanych alarmów.

Przy próbie odczytania alarmu pożarowego z wyświetlacza centrali pożarowej, w której nie zostały uwzględnione zmiany opisów czujek znajdujących się u nowych najemców, nie można było zlokalizować potencjalnego zagrożenia. System zarządzania budynkiem wskazywał błędne opisy zagrożeń, ponieważ nie był aktualizowany i obsługiwany we właściwy sposób. Pojawiające się fałszywe alarmy pożarowe do tego stopnia zakłócały funkcjonowanie obiektu, że zapoczątkowało to wypowiadanie umów najmu przez najemców obiektu. Spadek poziomu bezpieczeństwa w obiekcie odbił się negatywnie nie tylko na najemcach, ale również na zarządcy.

Opisywany przypadek jest efektem braku zrozumienia zagrożeń pożarowych, terrorystycznych i włamaniowych. Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek akcję ewakuacyjną w opisywanym obiekcie, prowadzoną przy udziale operatorów nie znających podstaw obsługi systemów bezpieczeństwa. Ponadto zamiast oszczędności, których zarządca spodziewał się uzyskać po rezygnacji z umowy konserwacyjnej systemów zabezpieczeń, ponosił straty po najemcach, którzy rozwiązali umowy najmu.

Dodatkowo ze względu na konieczność posiadania protokołów konserwacyjnych systemu przeciwpożarowego, zarządca budynku był zmuszony do wykonania jednorazowej konserwacji. Koszt jednorazowej konserwacji był w tym przypadku sumą kosztów czterech konserwacji kwartalnych. Po rezygnacji z umowy serwisowej biurowiec klasy A nie miał zapewnionej gotowości serwisu przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu do usunięcia ewentualnych usterek. Konserwacja jednorazowa nie ma na celu naprawy systemu, tylko ustalenie czy jest on sprawny i czy działa prawidłowo. Z reguły na podstawie wykrytych podczas konserwacji wad, wykonywane są dodatkowe prace serwisowe. Prace te rozliczane są z przepracowanych roboczogodzin. W opisywanym przypadku koszty dodatkowej pracy były relatywnie wysokie ze względu na wcześniejsze zaniedbania. Niezbędna była inwentaryzacja prawie całego budynku pod kątem zmian pomieszczeń, a następnie ich wizualizacja w systemie zarządzania budynkiem oraz weryfikacja opisów lokalizacji czujek w centrali pożarowej i ich zmiany. Potrzebna także była wymiana niektórych urządzeń, które nie działały prawidłowo przez dłuższy czas. Jeśli dodać do tego kilkukrotny przyjazd jednostek Straży Pożarnej spowodowany wywołaniem alarmu II stopnia, za który zarządca zmuszony był zapłacić, spodziewane oszczędności okazały się być fikcją.

W sytuacji zagrożenia zarządca, który posiada aktualny protokół konserwacyjny zaświadczający o sprawności zainstalowanych systemów bezpieczeństwa, jest chroniony od strony formalnej przed dochodzeniem i zarzutami o zaniedbania bezpieczeństwa w obiekcie. Najważniejsza jest jednak inna kwestia – pewność, że ludzie, będący użytkownikami budynku są w pełni bezpieczni. Taką pewność mogą stworzyć tylko sprawnie funkcjonujące systemy bezpieczeństwa.

Sprawdź inne artykuły

Nie ma dostępnych nowszych wpisów

Wróć do listy artykułów

Nie ma dostępnych poprzednich wpisów

Wróć do listy artykułów

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
DSO odczarowany
Data publikacji:
7/5/2024
Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze

DSO odczarowany

Znane porzekadło twierdzi, że „pożar nastąpi zawsze… to tylko kwestia czasu”, Tej zasadzie przyświeca obowiązek wyposażania budynków publicznych w rozwiązania przeciwpożarowe.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Systemy kontroli dostępu a ewakuacja. Zabezpieczenie osób i mienia a bezpieczeństwo osób (Cz. 1)
Data publikacji:
8/5/2024
Drogi ewakuacyjne

Systemy kontroli dostępu a ewakuacja. Zabezpieczenie osób i mienia a bezpieczeństwo osób (Cz. 1)

Jeżeli porównujemy trudność projektowania różnych systemów należących do grupy elektronicznych zabezpieczeń technicznych (ESZ), to projektowanie systemów kontroli dostępu (SKD) należy do jednych z najbardziej wymagających, czyli najtrudniejszych.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FireWEBINAR - 14-03-2024
Data publikacji:
15/4/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

FireWEBINAR - 14-03-2024

14 marca 2024 odbył się drugi już FireWEBINAR z cyklu:"Wentylacja grawitacyjna na przykładzie centrali FPM+". Prezentujemy nagranie webinaru i materiały konferencyjne.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Dworce i lotniska. Wizualizacja systemów bezpieczeństwa w Systemie Integrującym Urządzenia Przeciwpożarowe (SIUP)
Data publikacji:
11/3/2024
Zarządzanie budynkiem

Dworce i lotniska. Wizualizacja systemów bezpieczeństwa w Systemie Integrującym Urządzenia Przeciwpożarowe (SIUP)

Rośnie liczba pasażerów, rośnie więc odpowiedzialność osób i zespołów dbających o bezpieczeństwo Gdy dochodzi do zdarzenia alarmowego na tego typu obiekcie, może okazać się, że opóźniony pociąg lub samolot to najmniejszy problem.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Dlaczego ważne jest rozdzielenie funkcji detekcyjnej od sterującej przy ochronie przeciwpożarowej?
Data publikacji:
6/5/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Dlaczego ważne jest rozdzielenie funkcji detekcyjnej od sterującej przy ochronie przeciwpożarowej?

Przy wyłączeniach serwisowych urządzenia łączącego jednocześnie funkcję detekcyjną i sterującą instalacją przeciwpożarową, obiekt zostaje właściwie bez ochrony. Zobacz jakie jeszcze argumenty przemawiają za rozdzieleniem tych ważnych funkcji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FireWEBINAR - 14-11-2023 - Klapy przeciwpożarowe
Data publikacji:
11/4/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

FireWEBINAR - 14-11-2023 - Klapy przeciwpożarowe

14 listopada 2023 odbył się pierwszy FireWEBINAR z cyklu: "Teoria i praktyka projektowania automatyki pożarowej" zatytuowany "Klapy przeciwpożarowe". Prezentujemy nagranie webinaru i materiały konferencyjne.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Hałas – głośny zabójca DSO
Data publikacji:
7/5/2024
Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze

Hałas – głośny zabójca DSO

Poziom hałasu w budynku w czasie alarmu pożarowego może zakłócać komunikaty DSO. Jak tego uniknąć? Jakie źródła zakłóceń można wyeliminować i skorygować już na etapie projektowania? Autor: Ambient System
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Zalety centrali sterującej urządzeniami ppoż. w praktyce instalatora
Data publikacji:
23/4/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Zalety centrali sterującej urządzeniami ppoż. w praktyce instalatora

Dobrze byłoby, żeby projektant instalacji przeciwpożarowej miał świadomość, że dobór odpowiedniego rozwiązania już na etapie projektu to również korzyści na późniejszych etapach inwestycji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Innowacyjne zastosowania Centrali Sterującej Urządzeniami Przeciwpożarowymi
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Innowacyjne zastosowania Centrali Sterującej Urządzeniami Przeciwpożarowymi

Poznaj możliwości cywilnego zastosowania Centrali FPM+. Omawiamy je na konkretnych przykładach. Zobacz, jak bezpiecznie sterować i monitorować systemami w Twoim projekcie nie tylko w razie alarmu, ale również na co dzień.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Karta uzgodnienia projektu (do pobrania) – dla rzeczoznawców
Data publikacji:
11/4/2024
Strefa Rzeczoznawcy

Karta uzgodnienia projektu (do pobrania) – dla rzeczoznawców

Przeczytaj i pobierz treści nowych rozporządzeń dotyczących m.in. uzgadniania projektu zagospodarowania pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru
Data publikacji:
11/4/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru

Vademecum wydane pod patronatem miesięcznika elektro.info. Julian Wiatr i Marcin Orzechowski przybliżają tematykę zasilania ppoż., a w tym parametry jakościowe oraz charakterystyki urządzeń ppoż. i łączących je kabli i przewodów.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
e.CFO - nowy moduł w rodzinie Centrali FPM+
Data publikacji:
23/4/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

e.CFO - nowy moduł w rodzinie Centrali FPM+

Prezentujemy nowość - konwerter światłowodowy magistrali łączącej moduły pętlowe centrali FPM+, dzięki któremu instalacje przeciwpożarowe oparte na FPM+ mogą działać na łączach światłowodowych. Poznaj zalety takiego rozwiązania.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Tabela sterowań
Data publikacji:
11/3/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Tabela sterowań

Tabela sterowań jest kluczowym elementem w procesie implementacji scenariusza pożarowego z wykorzystaniem centrali sterującej urządzeniami przeciwpożarowymi. Zobacz jak wygląda w praktyce, jakie elementy zawiera i czym różni się od matrycy sterowań.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Czy automatyk pożarowy programuje, czy konfiguruje centralę sterującą?
Data publikacji:
11/3/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Czy automatyk pożarowy programuje, czy konfiguruje centralę sterującą?

Jednym z zadań automatyka pożarowego jest właściwe zaimplementowanie tabeli sterowań czy też algorytmu sterowania wynikającego ze scenariusza pożarowego do pamięci sterowników CSUP. Czy automatyk zatem programuje centralę czy ją konfiguruje?
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Rola serwisu instalacji przeciwpożarowych w utrzymywaniu bezpieczeństwa budynku
Data publikacji:
11/3/2024
Zarządzanie budynkiem

Rola serwisu instalacji przeciwpożarowych w utrzymywaniu bezpieczeństwa budynku

Czy zarządca budynku jest zobowiązany do serwisowania wszystkich systemów bezpieczeństwa w budynku? Odpowiedź na to pytanie prezentujemy na przykładzie biurowca, w którym zaniedbania serwisu instalacji ppoż. doprowadziły do odejścia najemców.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Czym zajmuje się automatyk pożarowy?
Data publikacji:
11/3/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Czym zajmuje się automatyk pożarowy?

Platforma FireMATRIX powstała z myślą o gromadzeniu wiedzy przydatnej w zawodzie “automatyk pożarowy”. Nie jest to jednak pojęcie szeroko używane w branży, dlatego w tym artykule skupiamy się na wyjaśnieniu jaki jest jego zakres obowiązków.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Kontrola klap z siłownikiem cyfrowym
Data publikacji:
11/3/2024
Rozmowy praktyków

Kontrola klap z siłownikiem cyfrowym

Regularne sprawdzanie szczelności klapy przeciwpożarowej jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynkach i obiektach. W tej rozmowie pokazujemy jak dbać o sprawność klap w prosty i niezawodny sposób.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Automatyka pożarowa w obiektach infrastruktury krytycznej
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Automatyka pożarowa w obiektach infrastruktury krytycznej

Ochrona budynków wchodzących w skład infrastruktury krytycznej ma na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa jego użytkownikom, ale ma również konsekwencje dotyczące bezpieczeństwa państwa. Ochrona pożarowa musi być również na najwyższym poziomie.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Dokumentacja obiektu w systemie integrującym
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Dokumentacja obiektu w systemie integrującym

Jak zapanować nad kilkunastoma tysiącami sygnałów, modyfikacjami projektów na etapie inwestycji, czy podziałem danych przez każdą branżę teletechniczną, a jednocześnie mieć pewność, że system integrujący zostanie zaimplementowany bez pomyłek?
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Wdrażanie i rozwój BIM na rynku polskim i europejskim
Data publikacji:
11/3/2024
Rozmowy praktyków

Wdrażanie i rozwój BIM na rynku polskim i europejskim

Hasło BIM wpisało się już na stałe w przyszłość projektowania instalacji ppoż. Wspólnie z Rafałem Majem (PROCAD S.A., Archispace) podpowiadamy zarówno producentom, jak i projektantom, jak się do tego najlepiej przygotować.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Sterowanie a zasilanie urządzeń przeciwpożarowych - wymagania formalne
Data publikacji:
11/3/2024
Prawo w automatyce pożarowej

Sterowanie a zasilanie urządzeń przeciwpożarowych - wymagania formalne

Na rynku dostępne są urządzenia realizujące funkcję zasilania, sterowania lub jednocześnie: zasilania i sterowania instalacją przeciwpożarową. Jakie są wymagania formalne dla urządzeń zasilających i sterujących?
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa odcinająca klapa wentylacji pożarowej?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa odcinająca klapa wentylacji pożarowej?

Klapy odcinające wentylacji pożarowej zwane są potocznie klapami przeciwpożarowymi lub klapami oddymiającymi. Wyróżnia je to, że w stanie oczekiwania (spoczynku), czyli w stanie normalnego eksploatowania obiektu pozostają w pozycji zamkniętej.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Certyfikacja urządzeń przeciwpożarowych
Data publikacji:
11/3/2024
Prawo w automatyce pożarowej

Certyfikacja urządzeń przeciwpożarowych

Poznaj wszystkie kroki prawne, jakie musi przejść urządzenie przeciwpożarowe wprowadzane na nasz rynek. Informacje przydatne dla wszystkich, którzy chcą mieć pewność, że ich projekty opierają się na wymaganiach zgodnych z obowiązującym prawem.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FireMATRIX i www.haleprzemyslowe.plus nawiązują współpracę!
Data publikacji:
23/4/2024
Zarządzanie budynkiem

FireMATRIX i www.haleprzemyslowe.plus nawiązują współpracę!

Platforma FireMATRIX skupiająca się na bezpieczeństwie przeciwpożarowym, a także serwis internetowy www.haleprzemyslowe.plus poświęcony zagadnieniom związanym z branżą hal przemysłowych, postanowiły połączyć siły
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Czym różni się matryca sterowań od tabeli sterowań?
Data publikacji:
11/3/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Czym różni się matryca sterowań od tabeli sterowań?

Tabela czy matryca sterowań? Zintegrowana czy powrotna? W tym artykule raz na zawsze wyjaśniamy różnice pomiędzy podstawowymi narzędziami pracy automatyków pożarowych. Zacznijmy mówić jednym głosem.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Współpraca rzeczoznawców i automatyków w zakresie ochrony ppoż. obiektów budowlanych
Data publikacji:
11/3/2024
Rozmowy praktyków

Współpraca rzeczoznawców i automatyków w zakresie ochrony ppoż. obiektów budowlanych

Naszym gościem jest Mariusz Sobecki – rzeczoznawca ds. zabezpieczeń ppoż. z zawodu i automatyk pożarowy z pasji. Razem przyglądamy się temu, w których momentach procesu implementacji scenariusza pożarowego współpraca jest najważniejsza.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Okablowanie w instalacjach automatyki pożarowej
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Okablowanie w instalacjach automatyki pożarowej

W zależności od funkcji, jaką ma pełnić obwód w układzie sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi, należy dobrać odpowiedni kabel ze względu na jego właściwości ognioodporne.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FPM+ czy PLC? - oto jest pytanie. Najprostszy sposób na automatyzację instalacji przeciwpożarowej
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

FPM+ czy PLC? - oto jest pytanie. Najprostszy sposób na automatyzację instalacji przeciwpożarowej

Sterowanie instalacją przeciwpożarową można zrealizować w różnych wariantach. Porównujemy tu dwa rozwiązania: centralę sterującą urządzeniami przeciwpożarowymi FPM+ ze sterownikami PLC.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Najnowsze problemy i zagrożenia procesu sterowania urządzeniami biorącymi udział w scenariuszu pożarowym
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Najnowsze problemy i zagrożenia procesu sterowania urządzeniami biorącymi udział w scenariuszu pożarowym

To jeden z najbogatszych tekstów, które mamy dla Was. Porusza bardzo ważne kwestie dotyczące całego procesu implementacji scenariusza pożarowego. To esencja naszej wiedzy i doświadczenia, jako automatyków pożarowych.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Sterowanie systemami wentylacji pożarowej. Jedno i dwustadiowość scenariuszy pożarowych
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Sterowanie systemami wentylacji pożarowej. Jedno i dwustadiowość scenariuszy pożarowych

Sterowanie urządzeniami wentylacji pożarowej w scenariuszu pożarowym można realizować jedno lub dwustadiowo. Wybór wariantu zależy od tego, czy wymagana będzie opcja sterowania ręcznego. Poznaj wady i zalety obu opcji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Przykładowe błędy w realizacji sterowania w obiekcie tunelowym
Data publikacji:
11/3/2024
Case study

Przykładowe błędy w realizacji sterowania w obiekcie tunelowym

Do czego może doprowadzić powierzenie centrali wykrywania pożaru roli centrali sterująco-monitorującej? Przekonaliśmy się o tym kilka lat temu w jednym z obiektów tunelowych. To była bardzo bolesna lekcja dla projektantów i inwestorów.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Testowanie odcinających klap przeciwpożarowych wentylacji bytowej
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Testowanie odcinających klap przeciwpożarowych wentylacji bytowej

Wspominaliśmy już w jednym z poprzednich tekstów o roli, jaką pełnią przeciwpożarowe klapy odcinające. W tym artykule tłumaczymy, jak sprawdzać i dbać o ich sprawność, aby zawsze działały niezawodnie.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy klapa dymowa?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy klapa dymowa?

Klapy dymowe to ostatnie ogniwo łańcucha oddymiania grawitacyjnego. Montuje się je na w najwyżej położonej części zasobnika dymu. Pomagają w razie pożaru, a na co dzień? Na co dzień pomagają zapewnić komfort termiczny.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi (CSUP) - na przykładzie centrali FPM+
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi (CSUP) - na przykładzie centrali FPM+

CSUP to urządzenie, które realizuje scenariusz pożarowy. Centralę FPM+ rozszerzono dodatkowo o wiele innych funkcji zwiększających bezpieczeństwo, tj. sterowania odwrotne, testowanie i bieżące monitorowanie urządzeń, również w czasie eksploatacji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Jak obliczyć minimalną pojemność akumulatorów dla zasilania rezerwowego centrali sterującej?
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Jak obliczyć minimalną pojemność akumulatorów dla zasilania rezerwowego centrali sterującej?

Bezpieczeństwo instalacji przeciwpożarowej zależy przede wszystkim od dostępności zasilającego ją prądu. Kluczowym zadaniem projektanta jest właściwy dobór akumulatorów dla zasilania rezerwowego. Pomagamy wybrać optymalne rozwiązanie.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Bezpieczeństwo pożarowe tuneli drogowych
Data publikacji:
11/3/2024
Rozmowy praktyków

Bezpieczeństwo pożarowe tuneli drogowych

Niewiele osób wie, że termin SIUP powstał podczas projektowania instalacji przeciwpożarowej tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. W „Rozmowie praktyków” sięgamy wspólnie z Lucjanem Myrdą do korzeni Systemów Integrujących Urządzenia Przeciwpożarowe.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy kurtyna dymowa?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy kurtyna dymowa?

Kurtyny dymowe to jeden z najważniejszych elementów grawitacyjnego systemu oddymiania budynków. Pomagają kontrolować rozprzestrzenianie się dymu tak, aby kierował się do klap i okien oddymiających. Poznaj rodzaje kurtyn i sposoby ich montażu.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa klapa odcinająca wentylacji bytowej?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa klapa odcinająca wentylacji bytowej?

Przeciwpożarowe klapy odcinające to podstawowy element wentylacji bytowej. W razie pożaru zamykają się tworząc przegrodę pomiędzy wybranymi strefami. Wyjaśniamy sposób działania klap i podpowiadamy jak bezpiecznie nimi sterować.
Czytaj całość