Dokumentacja obiektu w systemie integrującym

Jak zapanować nad kilkunastoma tysiącami sygnałów, modyfikacjami projektów na etapie inwestycji, czy podziałem danych przez każdą branżę teletechniczną, a jednocześnie mieć pewność, że system integrujący zostanie zaimplementowany bez pomyłek?

Liczba sygnałów sięgająca kilkanaście tysięcy, ogrom modyfikacji projektowych na etapie realizacji inwestycji, fragmentacja udostępnianych danych przez każdą branżę teletechniczną. Jak nad tym zapanować i jednocześnie mieć pewność, że finalnie w systemie integrującym ten ogrom danych – spinający wysiłek niekiedy setek inżynierów z całego spektrum branż – zostanie zaimplementowany bez pomyłek?

Współczesna bloCADa

Liczba sygnałów, która obecnie jest wizualizowana w budynkach o nawet niewielkiej kubaturze, jest ogromna i coraz częściej jest liczona w dziesiątkach tysięcy. Umówmy się – zdarzają się pomyłki. Często wynikają one z problemów z dokumentacją oraz licznych zmian w projektach i przekazywanych fragmentach konfiguracji systemów integrowanych. Im większy obiekt i im więcej integracji, tym sygnałów wymagających wizualizacji finalnie jest więcej. Nawet niewielkie, niezwiązane z infrastrukturą krytyczną obiekty obecnie pękają w szwach od czujników, zabezpieczeń, elektroniki – i to bez wątpienia coraz częściej widać podczas prac nad wizualizacją.

Procesem, na który należy zarezerwować znaczącą dawkę czasu podczas całego zadania przygotowania wizualizacji, jest bezspornie umieszczanie na planach sytuacyjnych punktów danych, które reprezentują urządzenia integrowanych instalacji. Są to na ogół punktowe czujki dymu (SSP), wejścia i wyjścia skonfigurowane w ramach central FPM+ (np. klapy wentylacji bytowej nadzorowane przez moduły e.LSK), przejścia kontroli dostępu (SKD), linie detekcyjne systemu sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN) oraz kamery (CCTV). Warto przy tym zauważyć, że opracowanie wizualizacji to de facto ostatni etap w całym zadaniu uruchomienia systemów zabezpieczeń na obiekcie – i jak łatwo domyślić się, często jest to etap obarczony krótkimi terminami realizacji z uwagi na czyhające tuż za rogiem czynności odbiorowe inwestycji.

Przykładowy plan sytuacyjny w GEMOS z punktami danych reprezentującymi urządzenia przeciwpożarowe podłączone do centrali FPM+ (monitorowania klap wentylacji bytowej, czujniki przepływu instalacji tryskaczowej, moduły centrali)

Sam proces umieszczania punktów danych na planach na pierwszy rzut oka może wydawać się szybki, łatwy i przyjemny, ale nierzadko i tutaj pojawiają się detale i problemy, które ostatecznie wpływają na czasochłonność prac. Niekompletna dokumentacja, zmiany projektowe, znaczna fragmentacja udostępnianych danych, konieczność edycji przez projektanta oznaczeń, tak aby były zbieżne z konfiguracją techniczną integrowanej centrali – to wszystko wpływa na to, że ten teoretycznie prosty etap zamienia się w proces wymagający odpowiedniego zarządzania i koordynacji wielu stron (projektant, osoba przygotowująca wizualizację, przedstawiciel integrowanej branży).

GEMOS – z aCADemicką dokładnością

Uwzględniając powyższe, coraz częściej szuka się narzędzi automatyzujących proces wizualizacji punktów danych – i tu dobrym przykładem jest moduł importu planów CAD dostępny w GEMOS, który dodatkowo gwarantuje pełną zgodność pomiędzy dokumentacją projektową a danymi prezentowanymi przez system wizualizacji.

Pierwszy etap to obróbka plików CAD, tak aby nadawały się one do automatycznego importu. Jak łatwo domyślić się, musi istnieć powiązanie łączące obiekt w pliku CAD z punktem danych w systemie GEMOS. Element tego powiązania po stronie pliku CAD to atrybut bloku, który reprezentuje dany element wizualizowanego systemu bezpieczeństwa (np. klapa wentylacji bytowej). Minimum to stworzenie atrybutu zawierającego jednoznaczny identyfikator elementu (czujka X na pętli Y albo klapa A na wejściu B modułu C z magistrali D), ale oczywiście atrybutów może być więcej – zaczynając od symbolu, a kończąc na nazwie tudzież dodatkowej informacji tekstowej dotyczącej lokalizacji. Każdy tego typu atrybut może zostać przetransferowany do systemu GEMOS i tym samym zapewnić jeszcze większą zbieżność z dokumentacją opracowaną przez projektanta (bo więcej danych zostanie automatycznie przekazanych do środowiska integrującego).

Przykładowy plan w CAD z przypisanymi do bloku atrybutami (adresacja fizyczna) 

Natomiast elementem rzeczonego powiązania po stronie systemu GEMOS jest identyfikator przypisany do każdego punktu danych, generowany przez interfejs i wynikający również z adresacji logicznej lub fizycznej (numer elementu na pętli, numer grupy w danej centrali, adres modułu na wybranej magistrali itp.). Jak więc łatwo się domyślić, drugi etap to swego rodzaju scalenie powiązań po stronie CAD i GEMOS. Wykorzystywane są do tego wyrażenia regularne, za pomocą których można zapisać ciąg oznaczeń branżowych w postaci uniwersalnego łańcucha znaków. W zdecydowanej większości przypadków stosowane składnie są na tyle elastyczne, że bez problemu można zmapować nawet skomplikowane „wiązanki” cechujące konfiguracje systemów bezpieczeństwa.

Przykładowa struktura centrali systemu sygnalizacji pożaru w konfiguracji systemu GEMOS

Przykładowa realizacja mapowania atrybutów bloków CAD i identyfikatorów w systemie GEMOS

Kluczowym elementem obsługowym wizualizacji są warstwy, w ramach których symbole integrowanych systemów są dla wygody obsługi i zwiększenia czytelności dzielone na kategorie – na ogół związane z branżami teletechniki (SSP, SSWiN, SKD, DSO itp.). Należy zaznaczyć, że, korzystając z opisanej metody automatycznego importu, możemy zachować tę cechę wizualizacji – wystarczy pamiętać, by w opracowywanym projekcie CAD bloki poszczególnych branż znajdowały się na osobnych warstwach (np. zasilacze SSP, klapy wentylacji bytowej, klapy wentylacji pożarowej, kontrola dostępu).

Przykładowe warstwy CAD w projekcie branżowym

Oczywiście nie da się ukryć, że przygotowanie plików CAD nadających się do automatycznego importu to czynność wymagająca zarezerwowania również określonej dawki czasu (tak jak przy klasycznym ręcznym nanoszeniu punktów na plany sytuacyjne), dodatkowo wymagana jest ścisła koordynacja pomiędzy projektantem a osobą konfigurującą GEMOS oraz wcześniejsza znajomość struktury identyfikatorów GEMOS. Z praktyki realizacyjnej wynika, że opisany mechanizm bardzo dobrze sprawdza się przy wdrożeniach systemu sygnalizacji pożaru (SSP) oraz central sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi (FPM+) – raz, że mapowanie jest relatywnie proste i czytelne (nieskomplikowane adresy wynikające z chociażby z oznaczeń pętlowych), a dwa, że branże te na ogół są projektowane na najwcześniejszym etapie inwestycji, więc można z dużym wyprzedzeniem przekazać projektantowi identyfikatory do wprowadzenia w blokach CAD.

Fragment biblioteki gotowych symboli CAD dla projektantów realizujących automatyczny import w systemie GEMOS

Podsumowanie, czyli nie przeszCADzaj – GEMOS to zrobi za Ciebie

Wiemy już, co można zrobić, aby zautomatyzować opisany na wstępnie proces tworzenia wizualizacji systemów bezpieczeństwa, uniknąć nieścisłości, dysponować zweryfikowaną dokumentacją powykonawczą w środowisku integrującym oraz jednocześnie znacząco skrócić czasochłonny etap nanoszenia tysięcy punktów na plany sytuacyjne rozległego obiektu. Coraz częściej dostrzegane są zalety wyposażania branżowych projektów CAD (np. systemu sygnalizacji pożaru) w bloki z atrybutami wiążącymi oznaczenia projektowe (numer centrali, numer pętli, numer elementu na pętli) z oznaczeniami w systemie GEMOS. Przeprowadzając takie swego rodzaju mapowanie, nie musimy ręcznie nanosić punktów na plany sytuacyjne, a po drugie mamy pewność, że na naszych grafikach znajdą się dokładnie te punkty, które zostały przewidziane przez projektanta – czyli równolegle eliminujemy ewentualne potknięcia podczas prac nad wizualizacją (zdublowany punkt, brak punktu na mapie itp.) i tworzymy dokumentację powykonawczą dla całego obiektu. Dodajmy, że ta dokumentacja powykonawcza jest zweryfikowana – bo w ramach mechanizmu importu użytkownik otrzymuje między innymi statystyki dotyczące prawidłowo i nieprawidłowo odczytanych punktów.

Sam proces mapowania jest przy tym elastyczny. Raz, że dzięki wyrażeniom regularnym możemy automatycznie powiązać praktycznie dowolne identyfikatory cechujące dany system (SKD, SSWiN, CCTV, BMS), a dwa, że przy ewentualnych rewizjach projektu tylko aktualizujemy plik CAD bez potrzeby pisania od nowa formuł mapujących. Co więcej, import pliku branżowego nie oznacza, że w naszym systemie jesteśmy skazani na niezbyt atrakcyjne mapy CAD – zmapowane sygnały możemy bez problemu przenieść na grafiki obrobione w zewnętrznym programie graficznym.

Słowem: dzięki modułowi importu planów CAD najbardziej czasochłonny proces przygotowania wizualizacji – nanoszenie punktów na plany – w „magiczny” sposób skraca się do kilku kliknięć na poziomie konfiguracji systemu.

Sprawdź inne artykuły

Nie ma dostępnych nowszych wpisów

Wróć do listy artykułów

Nie ma dostępnych poprzednich wpisów

Wróć do listy artykułów

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
DSO odczarowany
Data publikacji:
7/5/2024
Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze

DSO odczarowany

Znane porzekadło twierdzi, że „pożar nastąpi zawsze… to tylko kwestia czasu”, Tej zasadzie przyświeca obowiązek wyposażania budynków publicznych w rozwiązania przeciwpożarowe.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Systemy kontroli dostępu a ewakuacja. Zabezpieczenie osób i mienia a bezpieczeństwo osób (Cz. 1)
Data publikacji:
9/5/2024
Drogi ewakuacyjne

Systemy kontroli dostępu a ewakuacja. Zabezpieczenie osób i mienia a bezpieczeństwo osób (Cz. 1)

Jeżeli porównujemy trudność projektowania różnych systemów należących do grupy elektronicznych zabezpieczeń technicznych (ESZ), to projektowanie systemów kontroli dostępu (SKD) należy do jednych z najbardziej wymagających, czyli najtrudniejszych.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FireWEBINAR - 14-03-2024
Data publikacji:
15/4/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

FireWEBINAR - 14-03-2024

14 marca 2024 odbył się drugi już FireWEBINAR z cyklu:"Wentylacja grawitacyjna na przykładzie centrali FPM+". Prezentujemy nagranie webinaru i materiały konferencyjne.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Dworce i lotniska. Wizualizacja systemów bezpieczeństwa w Systemie Integrującym Urządzenia Przeciwpożarowe (SIUP)
Data publikacji:
11/3/2024
Zarządzanie budynkiem

Dworce i lotniska. Wizualizacja systemów bezpieczeństwa w Systemie Integrującym Urządzenia Przeciwpożarowe (SIUP)

Rośnie liczba pasażerów, rośnie więc odpowiedzialność osób i zespołów dbających o bezpieczeństwo Gdy dochodzi do zdarzenia alarmowego na tego typu obiekcie, może okazać się, że opóźniony pociąg lub samolot to najmniejszy problem.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Dlaczego ważne jest rozdzielenie funkcji detekcyjnej od sterującej przy ochronie przeciwpożarowej?
Data publikacji:
6/5/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Dlaczego ważne jest rozdzielenie funkcji detekcyjnej od sterującej przy ochronie przeciwpożarowej?

Przy wyłączeniach serwisowych urządzenia łączącego jednocześnie funkcję detekcyjną i sterującą instalacją przeciwpożarową, obiekt zostaje właściwie bez ochrony. Zobacz jakie jeszcze argumenty przemawiają za rozdzieleniem tych ważnych funkcji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FireWEBINAR - 14-11-2023 - Klapy przeciwpożarowe
Data publikacji:
11/4/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

FireWEBINAR - 14-11-2023 - Klapy przeciwpożarowe

14 listopada 2023 odbył się pierwszy FireWEBINAR z cyklu: "Teoria i praktyka projektowania automatyki pożarowej" zatytuowany "Klapy przeciwpożarowe". Prezentujemy nagranie webinaru i materiały konferencyjne.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Hałas – głośny zabójca DSO
Data publikacji:
7/5/2024
Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze

Hałas – głośny zabójca DSO

Poziom hałasu w budynku w czasie alarmu pożarowego może zakłócać komunikaty DSO. Jak tego uniknąć? Jakie źródła zakłóceń można wyeliminować i skorygować już na etapie projektowania? Autor: Ambient System
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Zalety centrali sterującej urządzeniami ppoż. w praktyce instalatora
Data publikacji:
23/4/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Zalety centrali sterującej urządzeniami ppoż. w praktyce instalatora

Dobrze byłoby, żeby projektant instalacji przeciwpożarowej miał świadomość, że dobór odpowiedniego rozwiązania już na etapie projektu to również korzyści na późniejszych etapach inwestycji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Innowacyjne zastosowania Centrali Sterującej Urządzeniami Przeciwpożarowymi
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Innowacyjne zastosowania Centrali Sterującej Urządzeniami Przeciwpożarowymi

Poznaj możliwości cywilnego zastosowania Centrali FPM+. Omawiamy je na konkretnych przykładach. Zobacz, jak bezpiecznie sterować i monitorować systemami w Twoim projekcie nie tylko w razie alarmu, ale również na co dzień.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Karta uzgodnienia projektu (do pobrania) – dla rzeczoznawców
Data publikacji:
11/4/2024
Strefa Rzeczoznawcy

Karta uzgodnienia projektu (do pobrania) – dla rzeczoznawców

Przeczytaj i pobierz treści nowych rozporządzeń dotyczących m.in. uzgadniania projektu zagospodarowania pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru
Data publikacji:
11/4/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru

Vademecum wydane pod patronatem miesięcznika elektro.info. Julian Wiatr i Marcin Orzechowski przybliżają tematykę zasilania ppoż., a w tym parametry jakościowe oraz charakterystyki urządzeń ppoż. i łączących je kabli i przewodów.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
e.CFO - nowy moduł w rodzinie Centrali FPM+
Data publikacji:
23/4/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

e.CFO - nowy moduł w rodzinie Centrali FPM+

Prezentujemy nowość - konwerter światłowodowy magistrali łączącej moduły pętlowe centrali FPM+, dzięki któremu instalacje przeciwpożarowe oparte na FPM+ mogą działać na łączach światłowodowych. Poznaj zalety takiego rozwiązania.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Tabela sterowań
Data publikacji:
11/3/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Tabela sterowań

Tabela sterowań jest kluczowym elementem w procesie implementacji scenariusza pożarowego z wykorzystaniem centrali sterującej urządzeniami przeciwpożarowymi. Zobacz jak wygląda w praktyce, jakie elementy zawiera i czym różni się od matrycy sterowań.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Czy automatyk pożarowy programuje, czy konfiguruje centralę sterującą?
Data publikacji:
11/3/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Czy automatyk pożarowy programuje, czy konfiguruje centralę sterującą?

Jednym z zadań automatyka pożarowego jest właściwe zaimplementowanie tabeli sterowań czy też algorytmu sterowania wynikającego ze scenariusza pożarowego do pamięci sterowników CSUP. Czy automatyk zatem programuje centralę czy ją konfiguruje?
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Rola serwisu instalacji przeciwpożarowych w utrzymywaniu bezpieczeństwa budynku
Data publikacji:
11/3/2024
Zarządzanie budynkiem

Rola serwisu instalacji przeciwpożarowych w utrzymywaniu bezpieczeństwa budynku

Czy zarządca budynku jest zobowiązany do serwisowania wszystkich systemów bezpieczeństwa w budynku? Odpowiedź na to pytanie prezentujemy na przykładzie biurowca, w którym zaniedbania serwisu instalacji ppoż. doprowadziły do odejścia najemców.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Czym zajmuje się automatyk pożarowy?
Data publikacji:
11/3/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Czym zajmuje się automatyk pożarowy?

Platforma FireMATRIX powstała z myślą o gromadzeniu wiedzy przydatnej w zawodzie “automatyk pożarowy”. Nie jest to jednak pojęcie szeroko używane w branży, dlatego w tym artykule skupiamy się na wyjaśnieniu jaki jest jego zakres obowiązków.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Kontrola klap z siłownikiem cyfrowym
Data publikacji:
11/3/2024
Rozmowy praktyków

Kontrola klap z siłownikiem cyfrowym

Regularne sprawdzanie szczelności klapy przeciwpożarowej jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynkach i obiektach. W tej rozmowie pokazujemy jak dbać o sprawność klap w prosty i niezawodny sposób.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Automatyka pożarowa w obiektach infrastruktury krytycznej
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Automatyka pożarowa w obiektach infrastruktury krytycznej

Ochrona budynków wchodzących w skład infrastruktury krytycznej ma na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa jego użytkownikom, ale ma również konsekwencje dotyczące bezpieczeństwa państwa. Ochrona pożarowa musi być również na najwyższym poziomie.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Dokumentacja obiektu w systemie integrującym
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Dokumentacja obiektu w systemie integrującym

Jak zapanować nad kilkunastoma tysiącami sygnałów, modyfikacjami projektów na etapie inwestycji, czy podziałem danych przez każdą branżę teletechniczną, a jednocześnie mieć pewność, że system integrujący zostanie zaimplementowany bez pomyłek?
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Wdrażanie i rozwój BIM na rynku polskim i europejskim
Data publikacji:
11/3/2024
Rozmowy praktyków

Wdrażanie i rozwój BIM na rynku polskim i europejskim

Hasło BIM wpisało się już na stałe w przyszłość projektowania instalacji ppoż. Wspólnie z Rafałem Majem (PROCAD S.A., Archispace) podpowiadamy zarówno producentom, jak i projektantom, jak się do tego najlepiej przygotować.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Sterowanie a zasilanie urządzeń przeciwpożarowych - wymagania formalne
Data publikacji:
11/3/2024
Prawo w automatyce pożarowej

Sterowanie a zasilanie urządzeń przeciwpożarowych - wymagania formalne

Na rynku dostępne są urządzenia realizujące funkcję zasilania, sterowania lub jednocześnie: zasilania i sterowania instalacją przeciwpożarową. Jakie są wymagania formalne dla urządzeń zasilających i sterujących?
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa odcinająca klapa wentylacji pożarowej?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa odcinająca klapa wentylacji pożarowej?

Klapy odcinające wentylacji pożarowej zwane są potocznie klapami przeciwpożarowymi lub klapami oddymiającymi. Wyróżnia je to, że w stanie oczekiwania (spoczynku), czyli w stanie normalnego eksploatowania obiektu pozostają w pozycji zamkniętej.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Certyfikacja urządzeń przeciwpożarowych
Data publikacji:
11/3/2024
Prawo w automatyce pożarowej

Certyfikacja urządzeń przeciwpożarowych

Poznaj wszystkie kroki prawne, jakie musi przejść urządzenie przeciwpożarowe wprowadzane na nasz rynek. Informacje przydatne dla wszystkich, którzy chcą mieć pewność, że ich projekty opierają się na wymaganiach zgodnych z obowiązującym prawem.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FireMATRIX i www.haleprzemyslowe.plus nawiązują współpracę!
Data publikacji:
23/4/2024
Zarządzanie budynkiem

FireMATRIX i www.haleprzemyslowe.plus nawiązują współpracę!

Platforma FireMATRIX skupiająca się na bezpieczeństwie przeciwpożarowym, a także serwis internetowy www.haleprzemyslowe.plus poświęcony zagadnieniom związanym z branżą hal przemysłowych, postanowiły połączyć siły
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Czym różni się matryca sterowań od tabeli sterowań?
Data publikacji:
11/3/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Czym różni się matryca sterowań od tabeli sterowań?

Tabela czy matryca sterowań? Zintegrowana czy powrotna? W tym artykule raz na zawsze wyjaśniamy różnice pomiędzy podstawowymi narzędziami pracy automatyków pożarowych. Zacznijmy mówić jednym głosem.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Współpraca rzeczoznawców i automatyków w zakresie ochrony ppoż. obiektów budowlanych
Data publikacji:
11/3/2024
Rozmowy praktyków

Współpraca rzeczoznawców i automatyków w zakresie ochrony ppoż. obiektów budowlanych

Naszym gościem jest Mariusz Sobecki – rzeczoznawca ds. zabezpieczeń ppoż. z zawodu i automatyk pożarowy z pasji. Razem przyglądamy się temu, w których momentach procesu implementacji scenariusza pożarowego współpraca jest najważniejsza.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Okablowanie w instalacjach automatyki pożarowej
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Okablowanie w instalacjach automatyki pożarowej

W zależności od funkcji, jaką ma pełnić obwód w układzie sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi, należy dobrać odpowiedni kabel ze względu na jego właściwości ognioodporne.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FPM+ czy PLC? - oto jest pytanie. Najprostszy sposób na automatyzację instalacji przeciwpożarowej
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

FPM+ czy PLC? - oto jest pytanie. Najprostszy sposób na automatyzację instalacji przeciwpożarowej

Sterowanie instalacją przeciwpożarową można zrealizować w różnych wariantach. Porównujemy tu dwa rozwiązania: centralę sterującą urządzeniami przeciwpożarowymi FPM+ ze sterownikami PLC.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Najnowsze problemy i zagrożenia procesu sterowania urządzeniami biorącymi udział w scenariuszu pożarowym
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Najnowsze problemy i zagrożenia procesu sterowania urządzeniami biorącymi udział w scenariuszu pożarowym

To jeden z najbogatszych tekstów, które mamy dla Was. Porusza bardzo ważne kwestie dotyczące całego procesu implementacji scenariusza pożarowego. To esencja naszej wiedzy i doświadczenia, jako automatyków pożarowych.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Sterowanie systemami wentylacji pożarowej. Jedno i dwustadiowość scenariuszy pożarowych
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Sterowanie systemami wentylacji pożarowej. Jedno i dwustadiowość scenariuszy pożarowych

Sterowanie urządzeniami wentylacji pożarowej w scenariuszu pożarowym można realizować jedno lub dwustadiowo. Wybór wariantu zależy od tego, czy wymagana będzie opcja sterowania ręcznego. Poznaj wady i zalety obu opcji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Przykładowe błędy w realizacji sterowania w obiekcie tunelowym
Data publikacji:
11/3/2024
Case study

Przykładowe błędy w realizacji sterowania w obiekcie tunelowym

Do czego może doprowadzić powierzenie centrali wykrywania pożaru roli centrali sterująco-monitorującej? Przekonaliśmy się o tym kilka lat temu w jednym z obiektów tunelowych. To była bardzo bolesna lekcja dla projektantów i inwestorów.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Testowanie odcinających klap przeciwpożarowych wentylacji bytowej
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Testowanie odcinających klap przeciwpożarowych wentylacji bytowej

Wspominaliśmy już w jednym z poprzednich tekstów o roli, jaką pełnią przeciwpożarowe klapy odcinające. W tym artykule tłumaczymy, jak sprawdzać i dbać o ich sprawność, aby zawsze działały niezawodnie.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy klapa dymowa?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy klapa dymowa?

Klapy dymowe to ostatnie ogniwo łańcucha oddymiania grawitacyjnego. Montuje się je na w najwyżej położonej części zasobnika dymu. Pomagają w razie pożaru, a na co dzień? Na co dzień pomagają zapewnić komfort termiczny.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi (CSUP) - na przykładzie centrali FPM+
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi (CSUP) - na przykładzie centrali FPM+

CSUP to urządzenie, które realizuje scenariusz pożarowy. Centralę FPM+ rozszerzono dodatkowo o wiele innych funkcji zwiększających bezpieczeństwo, tj. sterowania odwrotne, testowanie i bieżące monitorowanie urządzeń, również w czasie eksploatacji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Jak obliczyć minimalną pojemność akumulatorów dla zasilania rezerwowego centrali sterującej?
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Jak obliczyć minimalną pojemność akumulatorów dla zasilania rezerwowego centrali sterującej?

Bezpieczeństwo instalacji przeciwpożarowej zależy przede wszystkim od dostępności zasilającego ją prądu. Kluczowym zadaniem projektanta jest właściwy dobór akumulatorów dla zasilania rezerwowego. Pomagamy wybrać optymalne rozwiązanie.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Bezpieczeństwo pożarowe tuneli drogowych
Data publikacji:
11/3/2024
Rozmowy praktyków

Bezpieczeństwo pożarowe tuneli drogowych

Niewiele osób wie, że termin SIUP powstał podczas projektowania instalacji przeciwpożarowej tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. W „Rozmowie praktyków” sięgamy wspólnie z Lucjanem Myrdą do korzeni Systemów Integrujących Urządzenia Przeciwpożarowe.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy kurtyna dymowa?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy kurtyna dymowa?

Kurtyny dymowe to jeden z najważniejszych elementów grawitacyjnego systemu oddymiania budynków. Pomagają kontrolować rozprzestrzenianie się dymu tak, aby kierował się do klap i okien oddymiających. Poznaj rodzaje kurtyn i sposoby ich montażu.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa klapa odcinająca wentylacji bytowej?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa klapa odcinająca wentylacji bytowej?

Przeciwpożarowe klapy odcinające to podstawowy element wentylacji bytowej. W razie pożaru zamykają się tworząc przegrodę pomiędzy wybranymi strefami. Wyjaśniamy sposób działania klap i podpowiadamy jak bezpiecznie nimi sterować.
Czytaj całość