DSO odczarowany

Znane porzekadło twierdzi, że „pożar nastąpi zawsze… to tylko kwestia czasu”, Tej zasadzie przyświeca obowiązek wyposażania budynków publicznych w rozwiązania przeciwpożarowe.

Szkoda, że w odniesieniu do systemów DSO nie myśli się o podobnej zasadzie, która mogłaby brzmieć „awaria centralnego procesora nastąpi zawsze ..itd „

Pomimo kolejnego wydania, norma dla DSO (PN-EN50849) nadal nie jest dobrze rozumiana. Ta sytuacja jest sprytnie wykorzystywana przez marketing dostawców tych systemów do „sprzedawania” swoistych rozwiązań, które mają potwierdzać zgodność z wymaganiami tej normy. Pewne sformułowania i nazwy bezkrytycznie przyjęte zostały przez projektantów DSO i są powszechnie wprowadzane do opisów systemu w dokumentacjach projektowych. To z kolei, stwarza pozory „prawidłowości” rozwiązań, które mają służyć niejako do zapewnienia „bezpiecznego” działania systemu DSO dla zapewnienia „nieprzerwanego przekazywania komunikatów głosowych” w sytuacjach krytycznych.

 

Artykuł ten jest próbą  „odczarowania” kilku sformułowań i mitów jakie krążą po specyfikacjach systemów DSO i ma na celu ukazanie prawdziwej „wartości” cytowanych rozwiązań w odniesieniu do wytycznych normy, która jest drogowskazem na drodze do budowania bezpiecznych systemów ratowania życia ludzi w dużych budynkach, w sytuacji krytycznej. Być może będzie też pomocny dla osób, które muszą oceniać realną wartość proponowanych systemów DSO zgłaszanych do procedur przetargowych.

Czytając w dokumentacjach projektowych opisy konfiguracji i działania DSO można odnieść wrażenie, że projektanci nie rozumieją na czym polega spełnienie podstawowego pryncypium dla takiego systemu (do którego odnoszą się wszystkie normy dla systemów ostrzegających za pomocą komunikatów głosowych) czyli „zapewnienia nieprzerwanego przekazywania komunikatów alarmowych w sytuacji krytycznej”.

Cały wysiłek włożony w konstruowanie i badania systemów DSO, które spełniają normę jest poświęcony właśnie tej zasadzie. Projektując system DSO nie wystarczy zastosować urządzenia dopuszczone ale bacznie zwracać uwagę na konfiguracje i sposób działania tych urządzeń w systemie po uruchomieniu procedury alarmowej. Można bowiem bardzo łatwo stworzyć działający system, który w sytuacji krytycznej może być niebezpieczny …i to zarówno dla osób znajdujących się w zagrożeniu jak też w konsekwencji dla samego projektanta. Projektując system DSO należy mieć świadomość, ze proponujemy techniczne rozwiązania nie dla jakiegoś tam systemu czy wymagań inwestora ale dla „ratowania ludzkiego życia”!

 

 

Rozproszony…czyli autonomiczny ?

Warto wiedzieć, że tzw. rozproszony” system DSO nadal powinien zachowywać walory systemu autonomicznego, tj. systemu, w którym „rozproszone” człony DSO po wejściu w stan alarmowy będą mogły działać całkowicie niezależnie od pozostałych elementów „rozproszonych”. Jest to podstawowy warunek uznania zgodności rozwiązań DSO z wymaganiami normy (patrz: pryncypium „nieprzerwanego przekazu komunikatów w sytuacji krytycznej”).

Spotkać można projekty, w których całkowicie błędnie proponuje się system zarządzania DSO gdzie głównym procesor znajduje się w jednym miejscu a w oddalonych częściach budynku rozmieszczone są wzmacniacze strefowe. Te „oddalone” wzmacniacze” połączone są z głównym procesorem w tzw. „bezpieczny” sposób tj. za pomocą specjalnej „pętli redundancyjnej”, która ma być swoistym zabezpieczeniem prawidłowego działania systemu DSO w sytuacji krytycznej. Takie rozwiązanie nie jest bezpieczne w systemie dla „ratowania życia” i nie może być akceptowane jako zgodne z normą !

 

Tajemnica REDUNDANCJI

Wielu projektantów błędnie uważa, że wykonanie połączeń w de-centralnym systemie DSO w postaci tzw. „pętli redundancyjnej” wystarczy do spełnienia wymagań normy w zakresie zabezpieczenia nieprzerwanego przekazywania komunikatów w sytuacji krytycznej czyli w sytuacji przecięcia połączeń między elementami systemu de-centralnego (tzw. „rozproszonego”). Jednakże, kluczowym elementem jest możliwość zadziałania tzw. „zapadki”(po odebraniu sygnału z systemu wykrywania pożaru) oraz możliwość utrzymywania stanu wyższego priorytetu.

 

Jeśli w stanie alarmowym połączenia (jak mówi norma w art. 5.5) zostaną przerwane, to elementy rozproszone powinny nadal nieprzerwanie przekazywać komunikat (w trybie „zapadki”). Oznacza to, że tzw. „rozproszony” system DSO w istocie zbudowany musi być z całkowicie autonomicznych systemów DSO,  (każdy z zapisanymi w pamięci sygnałami i komunikatami), które po ogłoszeniu alarmu muszą odtwarzać  komunikat całkowicie niezależnie ! Oklepane już słowo „redundancja” nie mu tu nic do rzeczy.

Norma PN-EN50849 sugeruje nawet aby centrala wykrywania pożaru była oddzielnie dołączona do tych „rozproszonych” elementów (tj. autonomicznych systemów DSO) tj. żeby nie wykorzystywać do tego celu połączeń wykonanych pomiędzy elementami „rozproszonymi”. Jak prawidłowo powinien być wykonany system de-centralny pokazano na rysunku 1 poniżej.

 

Wydaje się, że bezkrytyczne podpieranie się „połączeniami redundancyjnymi” w specyfikacjach projektowych DSO ma na celu odwrócenie uwagi od większego problemu jaki niesie za sobą stosowanie systemów całkowicie mikroprocesorowych, które - w przypadku zawieszenia się lub awarii procesora - nie posiadają tzw .„alternatywnej ścieżki sygnału” !

 

 

Co się stanie gdy zawiedzie procesor ?

Brytyjscy specjaliści od bezpieczeństwa twierdzą, że „komputery są świetne ...w księgowości”.

Stwierdzenie to nie jest pozbawione sensu albowiem, w sytuacji krytycznej, awaria (lub zawieszenie się) głównego procesora matrycy zarządzającej DSO może oznaczać całkowity brak w głośnikach jakiegokolwiek sygnału czy komunikatu !

 

Wynika z tego prosty morał, że opieranie bezpieczeństwa życia ludzi wyłącznie na pracy cyfrowego procesora, może być bardzo ryzykowne.

Rozwiązaniem tego problemu stało się skonstruowanie tzw. ”bezpiecznego obejścia” czyli analogowego toru audio (do którego włączony jest mikrofon pożarowy), omijającego obwody mikroprocesorowe i bezpośrednio kierujący zapowiedź do wzmacniaczy strefowych. Rozwiązanie takie nazwano „all call by-pass” i zostało opisane już w pierwszej na świecie normie dla Voice Alarm tj. BS5839-8. Tak więc prawdziwie bezpieczny DSO to nie ten, który oferuje jedynie „redundancję połączeń” miedzy urządzeniami ale ten, który posiada również „redundancję ścieżki sygnałowej” dla komunikatów ewakuacyjnych.

 

Schemat działania bezpiecznego obwodu „all call by-pass”pokazuje rysunek 3.

Rys. 3    Schemat blokowy cyfrowego systemu DSO zbezpiecznym obwodem „all call by-pass”(kolor czerwony)

Bezużyteczny Mikrofon Pożarowy ?

W automatycznym systemie DSO mikrofon ”pożarowy” ma spełniać zadanie przekazywania komunikatów słownych jeśli zawiedzie układ komunikatów automatycznych. Mikrofon ten jest bezpośrednio związany z obwodami „zapisanych komunikatów”.

Nazbyt optymistycznie zakłada się, że ew. awarii ulegną tylko komórki pamięci z zapisem komunikatów ale prawda jest taka, że awaria komunikatów związana jest najczęściej z zawieszeniem się „centralnego procesora”. W systemach DSO, które są całkowicie cyfrowe tzn. podporządkowane jednemu głównemu procesorowi, mikrofon pożarowy traci takie funkcje… nie działa bowiem absolutnie nic !

 

Żeby zrozumieć trzeba usłyszeć

Każdy wie, że dla uzyskania zrozumiałego komunikatu potrzebne jest zapewnienie słyszalności na odpowiednim poziomie ciśnienia dźwięku SPL. Stosunkowo łatwo można to spełnić dokonując nastaw dla automatycznego odtwarzania komunikatów, ale co z mikrofonem pożarowym ? Jeśli mówca będzie mówił zbyt cicho to na nic nam wszystkie wykonane pomiary poziomów SPL i współczynnika zrozumiałości. Skąd strażak, mówiący do mikrofonu pożarowego, ma wiedzieć, że mówi za cicho… jeśli taki mikrofon nie posiada wskaźnika wysterowania ?

 

Wzmacniacze „nie Mocy”

Problem niewystarczającej słyszalności komunikatów alarmowych, związany może być również z deklarowaną mocą wzmacniaczy, która bardzo często odnosi się jedynie do chwilowej pracy wzmacniacza przy pełnym wysterowaniu.

Wiele wzmacniaczy stosowanych w systemach DSO nie jest w stanie utrzymać mocy, deklarowanej przez dostawę, dłużej niż kilka minut przy pełnym wysterowaniu. Ta w zupełności wystarcza dla zwykłego systemu rozgłoszeniowego ale absolutnie nie dla „systemu ratowania życia”, gdzie przy pełnym wysterowaniu komunikat nadawany musi być bez przerwy co najmniej przez 30 minut !

Wewnętrzne obwody zabezpieczeń termicznych we wzmacniaczach, automatycznie - już po kilku minutach - zmniejszają moc na wyjściu takiego wzmacniacza o połowę a po następnych kilkunastu …o dalsze 50%. W konsekwencji poziom ciśnienia dźwięku (SPL), w czasie przeznaczonym na ewakuację, może być mniejszy nawet o 6 dB w stosunku do wartości „projektowanej” !

 

Dźwiękowa „jakość takoś”

Najczęściej jakość dźwięku, którą oferuje wzmacniacz, utożsamiana jest z jego „pasmem przenoszenia”. Każdy współczesny wzmacniacz - nawet ten najprostszy- jest w stanie przetworzyć dźwięk  w pełnym paśmie audio. Rzecz w tym, że większość wzmacniaczy DSO na wyjściu ma tani transformator, który potrafi drastycznie ograniczyć zakres przenoszonych częstotliwości –najczęściej w zakresie niskich częstotliwości… a już na pewno przy dużej mocy.

Nie bez przyczyny pasmo przenoszenia wielu wzmacniaczy podawane jest w katalogach dostawców dla cząstkowej mocy wyjściowej i przy dość dużej tolerancji np. -10dB.

Prawdziwą jakość należy oceniać dla parametrów odnoszących się do sygnałów 100V na wyjściu wzmacniacza przy wysterowaniu do pełnej mocy i tolerancji -3dB.

 

Linie głośnikowe A i B

W wielu opisach konfiguracji DSO, zamieszczanych w dokumentacjach projektowych, spotkać się można z przedstawianiem prostego sposobu na uzyskania tzw. linii A i B, poprzez rozdzielenie jednej linii głośnikowej na dwie gałęzie odseparowane od siebie. Przypomnę, że definicja „linii głośnikowej” mówi o „połączeniu głośnikowym w strefie nagłośnienia zasilanym niezależnym wzmacniaczem” a nie o wykonaniu odgałęzienia.

 

 

Artykuł 4.1.f normyPN-EN50849, odnosi się do zapewnienia nieprzerwanego przekazu komunikatów w sytuacji awarii „POJEDYŃCZEGO’ wzmacniacza lub „POJEDYŃCZEJ” linii. W przypadku w/w zasada spełniona jest tylko w odniesieniu do linii ale już nie w odniesieniu do wzmacniacza !

Separowanie uzwojeniem transformatora odgałęzienia linii głośnikowej pozwala jedynie na zapewnienie bezpieczeństwa jednego odgałęzienia w przypadku zwarcia w drugim odgałęzieniu a także na bezpieczne monitorowanie tych odgałęzień i nie ma wiele wspólnego z definicją „linii głośnikowych A i B”. Zasada prawidłowej budowy „linii A i B”(wg PN-EN50849 i BS5839-8) pokazana jest na rysunku 4.

Za małe AKUMULATORY

Już po lekturze kilkunastu projektów DSO i paru katalogów sprzętowych można stwierdzić, że w wielu przypadkach wielkość wyliczonych akumulatorów rezerwowych jest grubo niedoszacowana. I chociaż  projektanci wykorzystują do tego celu właściwe wzory, to dane - które do nich stosują – nie zawsze są wiarygodne.

Jak bowiem ocenić wiarygodność stosowanego do obliczeń parametru podawanego jako „prąd spoczynkowy”?  Ten parametr jest właściwy jedynie dla wzmacniaczy stosowanych w systemach PA, które nie posiadają obwodów monitorowania linii głośnikowych !

 

Mała jest świadomość tego, że w systemie DSO o długich linii głośnikowych, gdzie do monitorowania wykorzystuje się metodę impedancyjną, popularne wzmacniacze mogą pobierać „na czuwaniu” prąd odpowiadający nawet połowie mocy nominalnej! Jak w takim razie można uznać, że „czuwające” wzmacniacze DSO pobierają jedynie prąd „spoczynkowy” ?

 

Do wyliczeń właściwy jest zatem „prąd czuwania” wzmacniacza w trybie monitorowania linii. Szkoda, że takich danych nie można otrzymać od wszystkich dostawców DSO, a jest to parametr, który w najbardziej znaczący sposób wpływa na wielkość wymaganych akumulatorów rezerwowych (przypomnę, że dla DSO przyjmuje się 24 godzinny czas czuwania !). Różnice w wielkości akumulatorów rezerwowych dla 3 różnych systemów DSO, obliczone wg realnych wartości (na przykładzie systemu o mocy 25 000W), dają dużo domyślenia. (patrz tabela poniżej).

Jak widać z dwóch ostatnich przykładów, samo zastosowanie wysokoefektywnych wzmacniaczy nie wystarcza do uzyskania oszczędności w akumulatorach. W grę wchodzą specjalne rozwiązania dla energooszczędności… ale o tym przy innej okazji.

 

 

 

Bogdan Leszko

www.bel-aqustic.com.pl

Sprawdź inne artykuły

Nie ma dostępnych nowszych wpisów

Wróć do listy artykułów

Nie ma dostępnych poprzednich wpisów

Wróć do listy artykułów

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Systemy kontroli dostępu a ewakuacja. Zabezpieczenie osób i mienia a bezpieczeństwo osób (Cz. 2)
Data publikacji:
16/5/2024
Drogi ewakuacyjne

Systemy kontroli dostępu a ewakuacja. Zabezpieczenie osób i mienia a bezpieczeństwo osób (Cz. 2)

Jak pamiętamy z części 1. projektowanie systemów kontroli dostępu (SKD) należy do jednych z najbardziej wymagających, czyli najtrudniejszych. W tej części wprowadzę kolej-ne pojęcie dotyczące SKD, jakim jest „stan przejścia”.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
DSO odczarowany
Data publikacji:
7/5/2024
Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze

DSO odczarowany

Znane porzekadło twierdzi, że „pożar nastąpi zawsze… to tylko kwestia czasu”, Tej zasadzie przyświeca obowiązek wyposażania budynków publicznych w rozwiązania przeciwpożarowe.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Systemy kontroli dostępu a ewakuacja. Zabezpieczenie osób i mienia a bezpieczeństwo osób (Cz. 1)
Data publikacji:
16/5/2024
Drogi ewakuacyjne

Systemy kontroli dostępu a ewakuacja. Zabezpieczenie osób i mienia a bezpieczeństwo osób (Cz. 1)

Jeżeli porównujemy trudność projektowania różnych systemów należących do grupy elektronicznych zabezpieczeń technicznych (ESZ), to projektowanie systemów kontroli dostępu (SKD) należy do jednych z najbardziej wymagających, czyli najtrudniejszych.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FireWEBINAR - 14-03-2024
Data publikacji:
15/5/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

FireWEBINAR - 14-03-2024

14 marca 2024 odbył się drugi już FireWEBINAR z cyklu:"Wentylacja grawitacyjna na przykładzie centrali FPM+". Prezentujemy nagranie webinaru i materiały konferencyjne.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Dworce i lotniska. Wizualizacja systemów bezpieczeństwa w Systemie Integrującym Urządzenia Przeciwpożarowe (SIUP)
Data publikacji:
11/3/2024
Zarządzanie budynkiem

Dworce i lotniska. Wizualizacja systemów bezpieczeństwa w Systemie Integrującym Urządzenia Przeciwpożarowe (SIUP)

Rośnie liczba pasażerów, rośnie więc odpowiedzialność osób i zespołów dbających o bezpieczeństwo Gdy dochodzi do zdarzenia alarmowego na tego typu obiekcie, może okazać się, że opóźniony pociąg lub samolot to najmniejszy problem.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Dlaczego ważne jest rozdzielenie funkcji detekcyjnej od sterującej przy ochronie przeciwpożarowej?
Data publikacji:
6/5/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Dlaczego ważne jest rozdzielenie funkcji detekcyjnej od sterującej przy ochronie przeciwpożarowej?

Przy wyłączeniach serwisowych urządzenia łączącego jednocześnie funkcję detekcyjną i sterującą instalacją przeciwpożarową, obiekt zostaje właściwie bez ochrony. Zobacz jakie jeszcze argumenty przemawiają za rozdzieleniem tych ważnych funkcji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FireWEBINAR - 14-11-2023 - Klapy przeciwpożarowe
Data publikacji:
15/5/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

FireWEBINAR - 14-11-2023 - Klapy przeciwpożarowe

14 listopada 2023 odbył się pierwszy FireWEBINAR z cyklu: "Teoria i praktyka projektowania automatyki pożarowej" zatytuowany "Klapy przeciwpożarowe". Prezentujemy nagranie webinaru i materiały konferencyjne.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Hałas – głośny zabójca DSO
Data publikacji:
7/5/2024
Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze

Hałas – głośny zabójca DSO

Poziom hałasu w budynku w czasie alarmu pożarowego może zakłócać komunikaty DSO. Jak tego uniknąć? Jakie źródła zakłóceń można wyeliminować i skorygować już na etapie projektowania? Autor: Ambient System
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Zalety centrali sterującej urządzeniami ppoż. w praktyce instalatora
Data publikacji:
23/4/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Zalety centrali sterującej urządzeniami ppoż. w praktyce instalatora

Dobrze byłoby, żeby projektant instalacji przeciwpożarowej miał świadomość, że dobór odpowiedniego rozwiązania już na etapie projektu to również korzyści na późniejszych etapach inwestycji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Innowacyjne zastosowania Centrali Sterującej Urządzeniami Przeciwpożarowymi
Data publikacji:
15/5/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Innowacyjne zastosowania Centrali Sterującej Urządzeniami Przeciwpożarowymi

Poznaj możliwości cywilnego zastosowania Centrali FPM+. Omawiamy je na konkretnych przykładach. Zobacz, jak bezpiecznie sterować i monitorować systemami w Twoim projekcie nie tylko w razie alarmu, ale również na co dzień.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Karta uzgodnienia projektu (do pobrania) – dla rzeczoznawców
Data publikacji:
11/4/2024
Strefa Rzeczoznawcy

Karta uzgodnienia projektu (do pobrania) – dla rzeczoznawców

Przeczytaj i pobierz treści nowych rozporządzeń dotyczących m.in. uzgadniania projektu zagospodarowania pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru
Data publikacji:
11/4/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru

Vademecum wydane pod patronatem miesięcznika elektro.info. Julian Wiatr i Marcin Orzechowski przybliżają tematykę zasilania ppoż., a w tym parametry jakościowe oraz charakterystyki urządzeń ppoż. i łączących je kabli i przewodów.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
e.CFO - nowy moduł w rodzinie Centrali FPM+
Data publikacji:
23/4/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

e.CFO - nowy moduł w rodzinie Centrali FPM+

Prezentujemy nowość - konwerter światłowodowy magistrali łączącej moduły pętlowe centrali FPM+, dzięki któremu instalacje przeciwpożarowe oparte na FPM+ mogą działać na łączach światłowodowych. Poznaj zalety takiego rozwiązania.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Tabela sterowań
Data publikacji:
15/5/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Tabela sterowań

Tabela sterowań jest kluczowym elementem w procesie implementacji scenariusza pożarowego z wykorzystaniem centrali sterującej urządzeniami przeciwpożarowymi. Zobacz jak wygląda w praktyce, jakie elementy zawiera i czym różni się od matrycy sterowań.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Czy automatyk pożarowy programuje, czy konfiguruje centralę sterującą?
Data publikacji:
11/3/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Czy automatyk pożarowy programuje, czy konfiguruje centralę sterującą?

Jednym z zadań automatyka pożarowego jest właściwe zaimplementowanie tabeli sterowań czy też algorytmu sterowania wynikającego ze scenariusza pożarowego do pamięci sterowników CSUP. Czy automatyk zatem programuje centralę czy ją konfiguruje?
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Rola serwisu instalacji przeciwpożarowych w utrzymywaniu bezpieczeństwa budynku
Data publikacji:
11/3/2024
Zarządzanie budynkiem

Rola serwisu instalacji przeciwpożarowych w utrzymywaniu bezpieczeństwa budynku

Czy zarządca budynku jest zobowiązany do serwisowania wszystkich systemów bezpieczeństwa w budynku? Odpowiedź na to pytanie prezentujemy na przykładzie biurowca, w którym zaniedbania serwisu instalacji ppoż. doprowadziły do odejścia najemców.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Czym zajmuje się automatyk pożarowy?
Data publikacji:
11/3/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Czym zajmuje się automatyk pożarowy?

Platforma FireMATRIX powstała z myślą o gromadzeniu wiedzy przydatnej w zawodzie “automatyk pożarowy”. Nie jest to jednak pojęcie szeroko używane w branży, dlatego w tym artykule skupiamy się na wyjaśnieniu jaki jest jego zakres obowiązków.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Kontrola klap z siłownikiem cyfrowym
Data publikacji:
15/5/2024
Rozmowy praktyków

Kontrola klap z siłownikiem cyfrowym

Regularne sprawdzanie szczelności klapy przeciwpożarowej jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynkach i obiektach. W tej rozmowie pokazujemy jak dbać o sprawność klap w prosty i niezawodny sposób.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Automatyka pożarowa w obiektach infrastruktury krytycznej
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Automatyka pożarowa w obiektach infrastruktury krytycznej

Ochrona budynków wchodzących w skład infrastruktury krytycznej ma na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa jego użytkownikom, ale ma również konsekwencje dotyczące bezpieczeństwa państwa. Ochrona pożarowa musi być również na najwyższym poziomie.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Dokumentacja obiektu w systemie integrującym
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Dokumentacja obiektu w systemie integrującym

Jak zapanować nad kilkunastoma tysiącami sygnałów, modyfikacjami projektów na etapie inwestycji, czy podziałem danych przez każdą branżę teletechniczną, a jednocześnie mieć pewność, że system integrujący zostanie zaimplementowany bez pomyłek?
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Wdrażanie i rozwój BIM na rynku polskim i europejskim
Data publikacji:
15/5/2024
Rozmowy praktyków

Wdrażanie i rozwój BIM na rynku polskim i europejskim

Hasło BIM wpisało się już na stałe w przyszłość projektowania instalacji ppoż. Wspólnie z Rafałem Majem (PROCAD S.A., Archispace) podpowiadamy zarówno producentom, jak i projektantom, jak się do tego najlepiej przygotować.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Sterowanie a zasilanie urządzeń przeciwpożarowych - wymagania formalne
Data publikacji:
11/3/2024
Prawo w automatyce pożarowej

Sterowanie a zasilanie urządzeń przeciwpożarowych - wymagania formalne

Na rynku dostępne są urządzenia realizujące funkcję zasilania, sterowania lub jednocześnie: zasilania i sterowania instalacją przeciwpożarową. Jakie są wymagania formalne dla urządzeń zasilających i sterujących?
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa odcinająca klapa wentylacji pożarowej?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa odcinająca klapa wentylacji pożarowej?

Klapy odcinające wentylacji pożarowej zwane są potocznie klapami przeciwpożarowymi lub klapami oddymiającymi. Wyróżnia je to, że w stanie oczekiwania (spoczynku), czyli w stanie normalnego eksploatowania obiektu pozostają w pozycji zamkniętej.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Certyfikacja urządzeń przeciwpożarowych
Data publikacji:
11/3/2024
Prawo w automatyce pożarowej

Certyfikacja urządzeń przeciwpożarowych

Poznaj wszystkie kroki prawne, jakie musi przejść urządzenie przeciwpożarowe wprowadzane na nasz rynek. Informacje przydatne dla wszystkich, którzy chcą mieć pewność, że ich projekty opierają się na wymaganiach zgodnych z obowiązującym prawem.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FireMATRIX i www.haleprzemyslowe.plus nawiązują współpracę!
Data publikacji:
23/4/2024
Zarządzanie budynkiem

FireMATRIX i www.haleprzemyslowe.plus nawiązują współpracę!

Platforma FireMATRIX skupiająca się na bezpieczeństwie przeciwpożarowym, a także serwis internetowy www.haleprzemyslowe.plus poświęcony zagadnieniom związanym z branżą hal przemysłowych, postanowiły połączyć siły
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Czym różni się matryca sterowań od tabeli sterowań?
Data publikacji:
11/3/2024
Podstawy automatyki pożarowej

Czym różni się matryca sterowań od tabeli sterowań?

Tabela czy matryca sterowań? Zintegrowana czy powrotna? W tym artykule raz na zawsze wyjaśniamy różnice pomiędzy podstawowymi narzędziami pracy automatyków pożarowych. Zacznijmy mówić jednym głosem.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Współpraca rzeczoznawców i automatyków w zakresie ochrony ppoż. obiektów budowlanych
Data publikacji:
15/5/2024
Rozmowy praktyków

Współpraca rzeczoznawców i automatyków w zakresie ochrony ppoż. obiektów budowlanych

Naszym gościem jest Mariusz Sobecki – rzeczoznawca ds. zabezpieczeń ppoż. z zawodu i automatyk pożarowy z pasji. Razem przyglądamy się temu, w których momentach procesu implementacji scenariusza pożarowego współpraca jest najważniejsza.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Okablowanie w instalacjach automatyki pożarowej
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Okablowanie w instalacjach automatyki pożarowej

W zależności od funkcji, jaką ma pełnić obwód w układzie sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi, należy dobrać odpowiedni kabel ze względu na jego właściwości ognioodporne.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
FPM+ czy PLC? - oto jest pytanie. Najprostszy sposób na automatyzację instalacji przeciwpożarowej
Data publikacji:
15/5/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

FPM+ czy PLC? - oto jest pytanie. Najprostszy sposób na automatyzację instalacji przeciwpożarowej

Sterowanie instalacją przeciwpożarową można zrealizować w różnych wariantach. Porównujemy tu dwa rozwiązania: centralę sterującą urządzeniami przeciwpożarowymi FPM+ ze sterownikami PLC.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Najnowsze problemy i zagrożenia procesu sterowania urządzeniami biorącymi udział w scenariuszu pożarowym
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Najnowsze problemy i zagrożenia procesu sterowania urządzeniami biorącymi udział w scenariuszu pożarowym

To jeden z najbogatszych tekstów, które mamy dla Was. Porusza bardzo ważne kwestie dotyczące całego procesu implementacji scenariusza pożarowego. To esencja naszej wiedzy i doświadczenia, jako automatyków pożarowych.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Sterowanie systemami wentylacji pożarowej. Jedno i dwustadiowość scenariuszy pożarowych
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Sterowanie systemami wentylacji pożarowej. Jedno i dwustadiowość scenariuszy pożarowych

Sterowanie urządzeniami wentylacji pożarowej w scenariuszu pożarowym można realizować jedno lub dwustadiowo. Wybór wariantu zależy od tego, czy wymagana będzie opcja sterowania ręcznego. Poznaj wady i zalety obu opcji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Przykładowe błędy w realizacji sterowania w obiekcie tunelowym
Data publikacji:
11/3/2024
Case study

Przykładowe błędy w realizacji sterowania w obiekcie tunelowym

Do czego może doprowadzić powierzenie centrali wykrywania pożaru roli centrali sterująco-monitorującej? Przekonaliśmy się o tym kilka lat temu w jednym z obiektów tunelowych. To była bardzo bolesna lekcja dla projektantów i inwestorów.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Testowanie odcinających klap przeciwpożarowych wentylacji bytowej
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Testowanie odcinających klap przeciwpożarowych wentylacji bytowej

Wspominaliśmy już w jednym z poprzednich tekstów o roli, jaką pełnią przeciwpożarowe klapy odcinające. W tym artykule tłumaczymy, jak sprawdzać i dbać o ich sprawność, aby zawsze działały niezawodnie.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy klapa dymowa?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy klapa dymowa?

Klapy dymowe to ostatnie ogniwo łańcucha oddymiania grawitacyjnego. Montuje się je na w najwyżej położonej części zasobnika dymu. Pomagają w razie pożaru, a na co dzień? Na co dzień pomagają zapewnić komfort termiczny.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi (CSUP) - na przykładzie centrali FPM+
Data publikacji:
15/5/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi (CSUP) - na przykładzie centrali FPM+

CSUP to urządzenie, które realizuje scenariusz pożarowy. Centralę FPM+ rozszerzono dodatkowo o wiele innych funkcji zwiększających bezpieczeństwo, tj. sterowania odwrotne, testowanie i bieżące monitorowanie urządzeń, również w czasie eksploatacji.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Jak obliczyć minimalną pojemność akumulatorów dla zasilania rezerwowego centrali sterującej?
Data publikacji:
11/3/2024
Projektowanie instalacji przeciwpożarowej

Jak obliczyć minimalną pojemność akumulatorów dla zasilania rezerwowego centrali sterującej?

Bezpieczeństwo instalacji przeciwpożarowej zależy przede wszystkim od dostępności zasilającego ją prądu. Kluczowym zadaniem projektanta jest właściwy dobór akumulatorów dla zasilania rezerwowego. Pomagamy wybrać optymalne rozwiązanie.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Bezpieczeństwo pożarowe tuneli drogowych
Data publikacji:
15/5/2024
Rozmowy praktyków

Bezpieczeństwo pożarowe tuneli drogowych

Niewiele osób wie, że termin SIUP powstał podczas projektowania instalacji przeciwpożarowej tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. W „Rozmowie praktyków” sięgamy wspólnie z Lucjanem Myrdą do korzeni Systemów Integrujących Urządzenia Przeciwpożarowe.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy kurtyna dymowa?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy kurtyna dymowa?

Kurtyny dymowe to jeden z najważniejszych elementów grawitacyjnego systemu oddymiania budynków. Pomagają kontrolować rozprzestrzenianie się dymu tak, aby kierował się do klap i okien oddymiających. Poznaj rodzaje kurtyn i sposoby ich montażu.
Czytaj całość

Artykuł dostępny tylko dla członków Klubu FireEXPERT

Zarejestruj się

Masz już konto?

Zaloguj się
Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa klapa odcinająca wentylacji bytowej?
Data publikacji:
11/3/2024
Urządzenia przeciwpożarowe

Co to jest i do czego służy przeciwpożarowa klapa odcinająca wentylacji bytowej?

Przeciwpożarowe klapy odcinające to podstawowy element wentylacji bytowej. W razie pożaru zamykają się tworząc przegrodę pomiędzy wybranymi strefami. Wyjaśniamy sposób działania klap i podpowiadamy jak bezpiecznie nimi sterować.
Czytaj całość